avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1987 soluții astăzi
Forum Activitate Margareta14

Activitate Margareta14

Am o problemă cu eliberarea unui pașaport.Certificatul meu de căsătorie înscris din limba engleza in 2009 nu are diacritice.Eu la momentul respectiv aveam pașaport fără diacritice și limba engleză nu are diacritice.Până acum nu am avut probleme dar acum vor să rectific certificatul de căsătorie si dupa imi eliberează pașaport.Chiar statul român nu respectă cetățenii.Nu a fost vina noastră ca ei au eliberat pașapoarte fară diacritice.Ar trebui să elibereze pașapoarte cu o scrisoare unde să ne spună că trebuie să rectificăm ,cum și unde.Asta îmi oprește dreptul la liberă circulație din vina statului.
Și eu am o problemă asemănătoare.Am deținut un pașaport in 2007 fără diacritice pe care l-am folosit să mă căsătoresc/înregistrez certificatele copiilor în străinătate care bineînțeles nu au diacritice.Acum mi se refuză eliberarea pașaportului până nu schimb certificatele să contină diacritice.Statul român iși bate joc de cetațeni prin acest refuz mai ales că la momentul eliberării/trancrierii documentelor ei nu foloseau diacritice.Dacă statul ar respecta cetățenii ar elibera documentele după verificările necesare cu o scrisoare să schimbăm aceste acte să conțină diacritice.