avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate andytes

Activitate andytes

Răspuns la discuția Schimbare acte in urma divortului
Se pare ca acest subiect este destul de interesant.
La mine insa a mai aparut o "mica" problema. Nu stiu in ce masura poate fi rezolvata sau daca exista o rezolvare.
Pe data de 17 Ianuarie imi expira cartea de identitate. Hotararea Definitiva si irevocabila nu a iesit inca si nu am inca cel putin o luna de la data sedintei in care s-a dat dosarul meu "in pronuntare" Certificatul de casatorie in original a fost depus odata cu dosarul la tribunal cand am initiat divortul. Cum fac eu sa schimb cartea de identitate in situatia asta fara sa am nici un act original.
O alta enormitate a codului familiei este si faptul ca dupa pronutarea Hotararii definitive trebuie ca fostul sot sa semneze hotararea prin aceasta renuntand la dreptul de a ataca sentinta, drept urmare devenind "hotarare definitiva si IREVOCABILA". De ce oare trebuie sa fie atat de complicat?
Oricum astept un sfat daca exista vreunul vis-a-vis de situatia cu actul de identitate. Chiar nu mi se pare normal mai ales ca sunt pasibila si de amenda de la biroul de evidenta a populatiei pentru expirarea CI.

Cu respect
Buna ziua.

In primul rand bine v-am gasit.
Am o intrebare legata de modalitatea de schimbare a actelor in urma divortului. Situatia mea este urmatoarea: am primul termen pentru divort pe data de 29 octombrie. Sunt despartita de sotul meu (inca actual) in fapt de 5 ani de zile. La pronuntarea hotararii de divort mi se va pune in vedere cel mai probabil sa-mi reiau numele de fata. In acesti 5 ani de cand sunt despartita am cunoscut pe altcineva si cel mai probabil ma voi recasatori. Intrebarea mea de fapt este daca va trebui sa trec prin schimbarea actelor de 2 ori sau dupa pronuntarea divortului pot sta cu buletinul vechi pana cand ma recasatoresc ca sa il schimb doar o singura data.
Va multumesc anticipat.