avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Activitate CoricoCCM86

Activitate CoricoCCM86

Eu nu am spus asta. Am spus ca nu are cum sa nu existe o lege care sa interzică orice activitate distrugătoare (deci inclusiv ceea ce unii numesc "joaca") a unui bun propriu, proprietate privata, pe un lot de pământ la fel proprietate privata. Locul de parcare, asa cum am.spus nu e comun ca și curtea ci loc cumpărat și privat.
Adica nu exista nicio lege care sa interzica "joaca" pe lotul meu privat de parcare? Politia poate fi chemata pentru o curte comuna privata de bloc doar daca imi distruge bunurile, cand deja e prea tarziu? Daca pe filmare se vede ca acel copil s-a oprit cu trotineta in masina si se face o zgarietura, una azi una maine una poimaine cum pot eu dovedi desi cu camere ca acele zgarieturi sunt de la ei? trebuie sa astept sa imi distruga de tot masina? mi se pare incredibil asa ceva ... am ajuns sa fie mai sigura masina pe strada decat in propria curte pe propriul loc de parcare. generatia noastra nici nu indrazneam sa punem mana macar pe ceva ce nu e al nostru. Acum cu pretextul ca "e copil" si cu parintele langa uneori, altele nu, i se permite sa faca absolut orice! Eu nu inteleg cum sa fie legal asa ceva
Este o curte privata cu locuri de parcare cu terenul aferent locului de parcare tot privat stipulat in contractul de vanzare cumparare, pentru platim impozit. Spatiile sunt standard neffind prea mare posibilitatea sa si construim ceva tip protectie si sa mai si poti intra cu masina, caci ar depasi de ex cu 20 cmm lotul alocat.
Nu ni s-a dat nicio solutie, caci aprent nu are ce face ... de asta am nevoie de niste sfaturi de specialitate ce legi sau articole pot mentiona sau pot trage un semnal de alarma. Efectiv zilnic trantesc trotinetele de masini cu parintii langa.
Buna ziua,
Am rugamintea daca ma puteti indruma cum as putea aborda in vederea solutionarii, situatia de mai jos.
Locuiesc intr-unul din cele 2 blocuri de generatie noua aflate inchsise intr-o curte privata cu cate 2 iesiri, pe 2 strazi paralele. Locurile de parcare sunt cumparate, nu inchiriate, curtea fiind exclusiv parcare - nu avem locuri de joaca sau alte spatii destinate altor lucruri.
Cu preponderenta la blocul din spate este plin de copii care in ultimii ani au crescut si sunt lasati de cel ami multe ori nesupravegheati in curte, inclusiv cu biciclete, trotinete, mingi chiar de tenis sau de fotbal. Desi de mult timp au mai fost discutii (au fost vecini care si-au gasit masina zgariata si desenata cu creta de copii) insa situatia s-a inrautatit si se pare ca acest trend continua. Am ajuns sa gasesc zilnic zgarieturi noi pe masina, si desi am vorbit cu parte din parinti ca nu este normal sa ii lase singuri sau sa nu le explice ca masinile din curte nu sunt nici topogane nici jucarii de escaladat, se pare ca majoritatii parintilor li se pare normal ca toti copii sa faca ce vor in curte. Avem la 400 m distanta parc si la 700 loc de joaca dar degeaba. Noi avem camere de luat vederi in incinta dar aparent parintii acestor copii se poarta ca si cand este casa lor si curtea doar a lor, nu un complez cu vecini si masini care sunt proprietatea privata a altcuiva. Copiilor nu li s-a explicat sa aiba grija, de cele mai multe ori dau curse cu bicicleta prin curte si nu exista bunavointa in a avea grija, iar parintilor nu le pasa efectiv de ce se intampla, ba le spune sa stea linistiti sa se joaca in curte.
Ce ne sfatuti sa facem noi care ne dorim sa stam linistiti, pentru ca s-a ajuns sa fie masina mai in siguranta pe strada decat in propria curte pe propriul loc de parcare. Ne dorim doar sa ii facem pe ceilati vecini sa inteleaga ca intr-o comunitate nu putem sa transformam o parcare in curte de gradinita sau loc de joaca si ca toti avem dreptul sa fim respectati.
Va multumesc