avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate Valeriaaaa

Activitate Valeriaaaa

Doresc sa stiu cine imi poate emite adeverinta de stagiu de cotizare la cass aferenta ultimelor 6 luni daca fostul angajator imi spune ca de 2 ani nu mi-a mai platit contribuțiile la cass iar medicul de familie imi spune in acesti 2 ani ca eu apar asigurata.
Doresc sa stiu de la cine pot solicita o adeverinta care sa ateste stagiul de cotizare la cass aferente ultimelor 6 luni.De aproximativ 2 ani sunt in litigiu cu fostul angajator care imi platea contributia cass, fiind asigurata la casa OPSNAJ, iar de atunci am ramas fara acel loc de munca, intrucat am fost eliberata din functie pana la solutionarea acelui litigiu.Angajatorul sustine ca nu a mai platit acele contributii de acum 2 ani.Am verificat pe site la casa nationala de asigurari de sanatate cu cnp si apar asigurata.Am intrebat la casa OPSNAJ si au spus ca trebuie sa ma adresez angajatorului pentru adeverinta de stagiu de cotizare la cass intrucat angajatorul vireaza banii in fondul unic al ANAF.Pana la solutionarea litigiului m-am angajat in domeniul privat iar acum am nevoie pentru un concediu medical de adeverinta de stagiu de cotizare pentru cass.Am fost si la ANAF insa m-au trimis tot la fostul angajator.Cui sa ma adresez pentru a demonstra ca am fost in tot acest timp asigurata, ca am beneficiat de servicii medicale gratuite si pentru a afla in acelasi timp cine mi-a platit aceste contributii?Va multumesc!