avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate lbg4

Activitate lbg4

Buna ziua,
Am o situatie in care srl-ul meu a fost dat in judecata in urma unei livrari de mobilier pe comanda necorespunzator. Pe scurt: dupa ce faceam proiectul de mobilier, semnam cu clientul contractul de producere si livrare. Eu ma ocup doar de proiect, iar un furnizor cu care am contract se obliga sa presteze serviciile si mobilierul necesar. Clientul a platit, eu am platit furnizorul, iar furnizorul a montat materialele gresite si slab calitativ. Dupa ce am constatat cu clientul, inca din prima zi ca sunt probleme la montaj, i am cerut furnizorului sa le repare. Acesta a acceptat si urma sa inlocuiasca mobilierul necorespunzator. Pentru ca clientul deja nu mai avea incredere ca va iesi precum in proiect, i-am cerut furnizorului sa acorde atentie mai multa, moment in care a disparut din peisaj. Astfel clientul a ramas cu 40% mobilier montat, iar restul a fost ridicat de catre furnizor si niciodata livrate piesele conform proiectului. I-am cerut clientului sa ne acorde posibilitatea de a remedia cu un furnizor de incredere (cand am dat comanda initiala acesta era indisponibil sa livreze in timpul solicitat de client, motiv pentru care am ales un furnizor disponibil, mare greseala). Acestia au acceptat, insa cateva ore mai tarziu, primim mail ca nu accepta si vor toti banii inapoi si marfa ridicata (nu era in contract asta). Le am explicat clientilor ca sunt la inceput si tocmai am fost inselata de un furnizor, dar voi repera “pe datorie” la un furnizor cu care am lucrat in trecut. Nu a acceptat pe motiv ca va dura prea mult. Am specificat clientului ca banii de la acesta deja am platit primul furnizor, nu pot inapoia (nu mai dadeam de furnizorul initial). Am apelat la avocat dupa ce clientul a insistat ca ma da in judecata. Avocatul mi-a recomandat sa scriu adrese de remediere. Asa am si facut, unde ii ceream clientului sa mi permita sa repar neconformitatile (undeva la 80% din mobilier urma sa l inlocuiesc conform proiectului dupa ce furnizorul meu a hotarat sa ma ajute cu aceasta situatie). Tot nu au acceptat pe motiv ca nu au incredere si, desi stiau ca bani nu am (a fost a 3 a comanda a mea si ultima), au decis sa dea srl ul in judecata. Din aprilie pana in prezent a decurs procesul. Cererea de dare in judecata a fost respinsa pe motiv ca este neintemeiata, si am si drept la apel. In schimb, obliga srl ul meu sa plateasca toata suma din contract, costurile de judecata, penalizari de montaj si costul ridicarii mobilierului din spatiu (si-a scos singur mobila). Acum, intrebarea mea este daca voi pati eu ceva pe persoana fizica? Nu am bani, srl ul este pe minus, toti banii incasati s-au dus la furnizor, stat, taxe, contabili. Nu stiu cum se va face plata, avocatul nu este disponibil si foarte grea este comunicarea cu acesta. Am 25 ani, deja m-am angajat, acest proces m-a dat peste cap, insa nu mi permit sa ma opresc din munca. Mi-am dorit sa am proiecte cap coada, gandite si realizate de mine pentru a creea un portofoliu, dar din pacate m-am lovit de oamenii nepotriviti, iar din lipsa experientei, am luat decizii gresite. Mi-as dori sa stiu daca voi pati ceva eu, ca si persoana fizica, daca voi ajunge in penal (dosar penal) pentru ca nu voi reusi sa platesc aceasta suma.
PS: abia am avut bani sa tin acest proces, nu mi-am permis sa dau in judecata furnizorul (acesta are firma pe minus si mi-a fost teama ca nu voi recupera banii sa ii dau clientului inapoi)

Va multumesc pentru timp si ajutor!

Toate cele bune