avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate adriankiss69

Activitate adriankiss69

Ca sa beneficiez de 3luni/an lucrat la calculul stagiului de cotizare si de 4luni/an lucrat la reducerea varstei de pensionare (pentru cei 12 ani si 10 luni lucrati in gr. II de munca anterior Aprilie 2001) trebuie sa am stagiul de cotizare complet (35 de ani)? Mentionez ca am 54 ani si vreau sa ma pensionez limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare aferenta cu 10 ani cf. gradului de handicap accentuat si diferenta pana la 55 ani sa fie acoperita de anii de grupa, dar am doar 30 ani de cotizare, restul de 5 ani am fost in pensie de invaliditate
Multumesc
Buna ziua. Am cateva intrebari.
Sunt pensionar invaliditate gr. III, nerevizuibil, Detin un certificat de incadrare in grad de handicap accentuat cu valabilitate permanenta. Lucrez cu norma redusa (4 ore/zi). Din cei aprox. 30 de ani lucrati, 12 ani sunt lucrati in grupa a II-a de munca. Am 54 de ani. Daca ma pensionez limita de varsta si pensia de invaliditate se transforma in pensie limita de varsta mai pot sa ma angajez sa lucrez din postura de pensionar (in mediu privat)? Daca da, mai sunt legat de norma redusa de munca sau pot incheia un contract de munca cu norma de 6 - 8 ore/zi? Voi beneficia de recalcularea pensiei la fiecare 12 luni lucrate?
Va multumesc