avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate popy aurelia

Activitate popy aurelia

Bine, multumesc.
Deci inteleg ca pot solicita accesul la imaginile inregistrate. Cum se procedeaza? Sau unde /la cine trebuie sa apelez sa ma ajute in acest demers? Multumesc!
Este institutie publica de cultura. Oricine o poate vizita. Iar eu sunt cunoscuta apropiata cu persoana in cauza, dar cunosc si colectivul in general. In urma incidentului, eu m-am ales cu denigrare de catre persoane straine cu care acesta tine legatura, dar si cu alte evenimente ulterioare care ma afecteaza (spre ex abuz prin incercarea de a ma scoate cu forta prin serviciul de paza in conditiile in care eram simplu vizitator, cu bilet platit, fara a incalca nicio norma scrisa sau nescrisa a muzeului). Ma gandesc sa apelez serios la un avocat pt un eventual proces, dar nu as vrea sa creez situatii neplacute. Am incercat sa rezolv pe cale amiabila ceva timp, dar nu am cu cine. Practic, el trebuia sa intenteze un proces pt a afla ce s-a petrecut in birou, dar asta ar insemna sa fie descoperite si alte nereguli si intuiesc ca asta a fost motivul pt care a ramas asa.
Si cum se procedeaza? Unde trebuie sa depun cererea? Repet, eu NU sunt angajata institutiei, iar invinuirile sale au fost doar verbale (din ce stiu).
Buna ziua!
Pot solicita verificarea camerelor de supraveghere dintr-o institutie publica? Eu NU lucrez acolo, dar un angajat imi imputeaza (neoficial) ca as fi intrat in biroul lui cat era plecat si i-as fi umblat in calculator (ceea ce nu s-a intamplat nicio secunda). Pot dovedi acest fals fara sa recurg la metode oficiale agresive? Multumesc!