avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Activitate AlexxM

Activitate AlexxM

Răspuns la discuția Neprezentare la politie
Daca aveti asigurare Casco la masina,o puteti repara,urmand ca paguba sa se recupereze pe RCA vinovatului de catre societatea de asigurari, cand politia va incheia cazul.In acest caz solicitati asiguratorului sa trimita adresa la politie prin care sa ceara actul necesar pentru demararea lucrarilor.Si asta imediat pentru ca altfel veti ajunge in situatia mea ,cu 3 saptamani pierdute degeaba.
In cazul meu dupa atata timp nu am reusit decat sa iau un numar de inregistrare de la politie pe acea cerere,in continuare politia are la dispozitie 30 zile pentru a o elibera.Din experienta acumulata in aceasta problema va sfatuiesc sa apelati la toate "cunostintele" si sa folositi orice parghie pentru ca politia,justitia si in general functionarii publici platiti din banii nostrii au singurul interes de a va baga mana in buzunar sau de a acoperi pe cine trebuie.
Multa bafta.
Răspuns la discuția Neprezentare la politie
Exact asta este problema,individul a plecat fara sa spuna cine este sau sa lase rca iar politistii nu vor sa mi dea detalii despre el,de nici un fel.Ei spun ca nu pot da aceste detalii decat la cererea firmei de asigurari.Eu speram sa aflu aceste date,nume sau numar de telefon pentru a putea sa l il contactez sperand sa grabesc procesul asta stupid de asteptare.
Dupa parerea mea este absolut aberant sa astepti 30 de zile cand ei pot afla cu 2 click uri.
Cred ca pana la urma ,pe langa respectivul,politia are o mare parte de vina,nu s-au facut fotografii la locul accidentului nici masuratori ,au intarziat 1 ora sa se prezinte in conditiile in care am comunicat telefonic de mai multe ori ca individul este baut iar echipajele de politie au trecut repetat pe langa locul accidentului fara sa se opreasca la semnalele noastre.
Agentul constatator a trecut gresit pe avizul de la fata locului numele strazii apoi s-a rectificat la accidente usoare.Acolo organele bine pregatite ale statului au dat numarul gresit la dosar de parca era un bon de intrare la cinema,nici macar un numar de factura nu il dai la intamplare.Toate aceste lucruri si altele care pe moment imi scapa ma fac sa ma gandesc la ce e mai rau in privinta cursului acestei probleme.
Din fericire exista martori,si nu putini avand in vedere ca era Sambata dupa amiaza la intrarea in parcul Herastrau.Atat prezenta lor cat si prezenta unui echipaj de interventie de la BGS care avea stationare acolo au evitat probabil alte complicatii pentru ca individul a coborat amenintator din masina insotit de doua "cefe late".
Răspuns la discuția Neprezentare la politie
Am sa incerc sa expun situatia mai clar:
Tamponarea a avut loc pe fondul neacordarii de prioritate de dreapta(cauza principala) a soferului mai sus amintit ,au exista si cauze premergatoare(trecere peste linia dubla continua, intrare pe contrasens,consum de alcool).
Dupa eveniment ocupantii ambelor automobile au coborat- masina vinovatului(hummer) putin zgariata,masina mea avariata grav.
Dupa un schimb sumar de replici cei din hummer au parasit locul accidentului,nu au vrut sa discute sau sa lase date de contact,rca etc
La aproximativ o ora ,dupa insistente mari ,la locul tamponarii a ajuns un motociclist care a intocmit o constatare(NU un PV in care sa fie trcut vinovatul)a daunelor masinii mele,cealalta masina lipsind.Aceasta constatare mi-a folosit ca sa nu mai duc masina la accidente usoare pe platforma.
Masina mea a fost transportata de la locul respectiv cu accordul politistului,apoi am plecat la accidente usoare pentru restul formalitatilor.
Acolo s-a emis un alt aviz de reparatie(primul fiind oprit ) ,din nou NU s-a emis PV in lipsa partii celeilalte.Am fost testat si am iesit negativ la alcoolemie.Pe acest aviz s-a trecut un numar de dosar gresit,care nu corespundea cu inregistrarile lor.(fapt descoperit ulterior)
Dupa cele 24 de ore de gratie,respectivul tot nu s-a prezentat.Am verificat telefonic mai multe zile la rand si am primit un singur raspuns ,nu s-a prezentat,am trimis citatie( printre toate aburelile de genul "nu este,nu stim veniti dumneavoastra etc")
La Casco mi s-a solicitat Avizul emis la accidente usoare in original drept pentru care m-am dus din nou la politie sa mi corecteze numarul de dosar.
S-a intocmit Dosarul de Casco dar se refuza atat inceperea lucrarilor cat si plata pana nu rezolva politia cazu.Daca este sau nu corect nu imi dau seama.
Cert este ca in acest moment masina mea este blocata in servis,vinovatul(nedeclarat oficial) nu se prezinta,iar eu caut directii pt a merge mai departe in acest hatis.
In speranta ca am fost ceva mai clar,
Va multumesc

Răspuns la discuția Neprezentare la politie
Din pacate nu posed aceasta obraznicie despre care vorbiti si care unora li se potriveste foarte bine,in momentul respectiv eram atat bulversat de impactul cu "tancul" care imi sarise in cale (singurul accident in 6 ani de condus prin bucuresti) cat si fericit ca am scapat intreg ca sa ma pot gandi la vreo inginerie.Daca nu as fi franat sigur ar fi intrat el in mine si acum nu as fi postat aici.Dupa umilinta produsa de individul care razand ma trimite la plimbare desi recunoaste in fata mea ce a facut si apoi pleaca linistit,dupa cozile de la politie si dupa tratamentul "ireprosabil" al organelor nu credeti ca o "rezolvare" in justitie ar fi bomboana de pe tort? Cat despre presa,nu a murit nimeni,nu sunt vreo vedeta ,doar un bucurestean cu masina facuta praf de un jmecher ...hai sa fim seriosi sunt atatia altii in situatia mea.
Va multumesc pt cuvintele frumoase dar totusi suntem in romania.
Revenind la concret,cum as putea sa aflu termenul citatiei pe care i-au trimis-o,ce cai de a presa politia spre rezolvare posed? Un avocat ma poate ajuta sa aflu cine este personajul si de ce politia evita raspunsurile?("nu e colegu de la dosare,nu e numaru de dosar bun,nu stim nimic ,nu va putem da nici un detaliu" etc)
Răspuns la discuția Neprezentare la politie
Pe langa inconstienta tipul era "dotat" cu un stegulet de ambasada pe masina si cu foarte mult tupeu.A pretins ca e doctor in drept si ca nu sta de vorba cu "parlitzi".Faptul ca nu s-a prezentat inca la politie(6 zile) ,ca organul a trecut gresit numarul de dosar pe avizul de reparatie(corectat ulterior) si ca nu imi ofera nici un fel de raspuns ma duce cu gandul la ceva aranjamente.Orice sfat e binevenit.Va multumesc.
Buna ziua,
Acum cateva zile am fost implicat intr-o tamponare in urma careia masina mea a fost avariata destul de grav iar cealalta a suferit doar cateva zgarieturi(Hummer).Soferul implicat a plecat de la locul accidentului,era baut si incalcase vreo 4 reguli de circulatie:trecere peste linia dubla continua,peste trecerea de pietoni,intrare prin loc nepermis si neacordarea prioritatii de dreapta.Singurele date despre el sunt numarul de inmatriculare ,marca si culoarea masinii, in rest nu a vrut sa coopereze.Imediat dupa accident am fost la politie si am dat declaratie in care am prezentat amanuntit situatia.Mentionez ca la locul evenimentului a fost prezenta poilitia care a constatat daunele mele .
Intreband despre starea dosarului meu de la politie primesc un singur raspuns,ca respectivul nu s-a prezentat si i s-a trimis citatie.Va rog sa mi spuneti ce as putea face in continuare avand in vedere ca asiguratorul(CASCO) asteapta verdictul politiei si nu imi pot repara masina.