avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate MARIA NADIA

Activitate MARIA NADIA

Răspuns la discuția accident de munca in Italia
Sa poata fi reangajat la acelasi patron este imposibil;daca era dupa el,l-ar fi aruncat in strada fara nici un drept.
Se pare ca a mai avut loc un accident similar ceva ani in urma in aceleasi conditii.
Poate am sa-l rog pe Paul sa intre pe forum sa dea niste explicatii mai amanuntite despre situatia lui.

Despre onorariu nu am cum sa caut acum un avocat in Romania;nu sunt in tara ,sunt in Irlanda, unde lucrez pe bani putini.
Cred ca tot Paul va trebui sa caute informatii.

Ultima data s-a dus la un inspector care monitorizeaza acest gen de cauze pentru straini ,si l-a trimis sa faca copii dupa dosar si sa il aduca sa-l studieze.Va putea in acestfel sa discute direct si sa puna intrebari despre proces ca persoana oficiala desemnata sa supravegheze.

Nu, inca nuavem informatii,va trebui sa insistam sa le gasim.
Răspuns la discuția accident de munca in Italia
Despre bariere lingv. nu poate fi vorba...pentru ca fiul meu dupa 7 ani in Italia cunoaste perfect limba.
Cei 500 euro ,fiul meu mi-a spus ca o parte din ei provin de la stat,iar cealalta de la societatea cu care este in conflict.
Deci acum de-abia se infatiseaza in ianuaria pentru prima data in procesul penal,pentru ca cel civil ,numai avocatul stie de ce nu l-a introdus.
Nu mi-a spus ca ar fi incercat o intelegere,

Referitor la drepturile fiului meu la despagubiri,
normal ca atata vreme cat nu stim ce finalitate vor avea aceste actiuni in Ittalia vrem sa avem si posibilitatea de a apela la CEDO.
Totusi noi nu avem prea multe informatii,de altfel si asta ne-a pus pe ganduri!

Paul ar vrea sa ramana in Italia sa supravegheze procesul,dar posibilitatile de a gasi o sluja cand nu se poate servi de o mana sunt destul de limitate
Multumesc mult pentru tot.



Maria Nadia
Răspuns la discuția accident de munca in Italia
Da, am judecat poate cam aspru,
dar,nu cumva un avocat care te reprezinta trebuie sa-ti dea niste explicatii,mai ales cand actioneaza diferit de cum au stabilit impreuna?

Pe mine asta ma ingrijoreaza cel mai mult-fiul meu are dreptul la niste explicatii.

nu stiu ce hotarare vom lua, dar daca nu vom avea o solutie multumitoare va trebui sa mergem la CEDO.

Totusi as fi vrut sa gasesc pe cineva care sa-mi spuna daca nu a depasit termanul pentru procesul civil,avand in vedere ca a trecut un an si jumatate de la accidentul de munca.

se intampla multe si prin tribunalele astea....

Maria Nadia
Buna ziua tuturor si multumesc celor care vor binevoi sa-mi acorde atentie

In anul 2006,ianuarie , fiul meuPaul a avut un accident la locul de munca unde lucra in Italia -Trento , cu permis de sogiono;
in urma accidentului la controlul facut de institutia legala s-a constatat ca masina cu care lucra
era dereglata si accidentul a avut loc din aceasta cauza;

In urma accidentului a ramas cu partea superioara a palmei stangi sectionata.Dupa doua operatii consecutive intr-un an nu se mai poate folosi de palma si degete.

Dupa cateva luni a apelat laserviciile unui avocat din localitatea respectiva ;
Ca prima actiune au reusit sa obtina un ajutor lunar in jur de 500 euro, care in parte provin
de la stat iar alta parte de la firma pentru care lucra.

Din acel moment fiul meu nemaiputand lucra si banii fiind prea putini pentru nivelul de trai din Italia a fost nevoit sa plece acasa in Romania.
Periodic,a fost chemat pentru diferite controale medicale legate de cazul lui;
Ar vrea sa sa sfatuiasca cu cineva dar nu stie cum si cu cine.Oare exista cineva de la consulatul roman care poate fi abordat?Ar avea nevoie urgenta de o slujba sa poate ramane in Italia sa urmareasca indeaproape totul.

Acum a fost chemat din nou in Italia pentru un consult dar are toate motivele sa fie ingrijorat pentru procesul lui,
dupa cum decurg lucrurile cu dosarul lui a pierdut increderea in avocat.
La toate intrebarile fiului meu ii raspude evaziv,il bate pe umar si-i spune ca nu trebuie sa-si faca griji ,ca se va ocupa el de toate;.din aceasta cauza datele pe care la avem sunt destul de sumare.

Cu ocazia acestui control a fost la tribunal si a cerut dosarul;
I s-a explicat ca este incomplet,si spre stupoarea lui a aflat ca avocatul a introdus duar procesul penal nu si pe cel civil (ma intreb daca nu cumva depaseste termenul legal de depunere)
A avut o discutie cu avocatul si acesta i-a spus ca nu a depus dosrul inca deoarece il va depune in ultimul moment ca o strategie ,sa surprinda partea adversa.Noi ne temem ca a fost contactat de ei si nu mai lucreaza in interesul fiului meu.
-si a mai aflat ca avocatul a cerut ca acei bani pe care-i primeste ,suma aceea infima sa-i fie dati toti odata -lucru pe care fiul meu nu- l vrea ,nu l-a cerut ,si nu este in interesul lui.

In aceste conditii cand il tine departe de orice informatie si ia singur hotarari fara sa se consulte cu Paul ma intreb si eu ca om care nu cunosc nimic din sistemul juridic din italia: ce sanse avem ca sa mai salvam ceva din acest caz
si daca duar am temeri nefondate
sau avocatul nu este corect fata de fiul meu ,care este un emigrant strain sarac ,fara mijloace materiale si neinformat pe la spatele caruia se poate manipula cazul in interesul parii adverse.

Ce se poate fce acum?

As mai vrea sa stiu uzual care este procentul care se cere in aceste cazuri ,pentru ca ei nu au stabilit nimic si plata avocatului este pentru noi ceva despre care nu stim cum se va putea realiza '
daca este normal sa ceara procent din banii si asa putini pe care-i primeste?!si pe care s-a incumetat sa-i ceara inainte?
Deja nu mai avem incredere in avocat si ne gandim sa gasim pe altcineva de incredere,desi in acest caz nu stim ce pretentii ar putea avea actualul avocat ca onorariu.Practic deabia in ianuarie anul viitor va avea loc prima prezentare in instanta.

Pe de alta parte as mai avea o intrebare .
Daca cumva stie cineva daca exista un avocat care reprezinta interesele cetatenilor romani la Curtea Parlamentului European -sau ma rog,ceva asemanator,pe care intentionam sa-l contactam pentru niste precizari de ordin legal.

Multumesc anticipat tuturor celor care fac cinste profesiei pe care o exercita si vor avea intelegere pentru noi ;orice sfat ne va fi de mare ajutor,

Maria Nadia


Răspuns la discuția Accident de munca in Italia
Multumesc mult stimata doamna ,

Vreau sa aduc o precizare referitor la accidentul fiului meu :

Paul nu conducea o masina
ci lucra la o echipa de montat usi si geamuri de termopan ;
folosea diverse utilaje,tot felul de unelte ,dar pentru ca nu am stiut cum se numeste exact si cum se scrie masina care taia ceva de genul albright,am folosit aceasta formula de exprimare;

de asemenea mai vin cu precizarea ca avea permis de sogiorno;

Desigur puteti sa-mi dati informatia aceea pentru care va multimesc anticipat.

Trebuie sa cer scuze pentru formularile cm neclare,dar din cauza suferintei pe care mi-a provocat-o acest accident al fiului meu ,am trait ca in iad;

Multumesc din nou si astept,

Maria Nadia
Buna ziua tuturor si multumesc celor care vor binevoi sa-mi acorde atentie

In anul 2006,ianuarie , fiul meuPaul a avut un accident la locul de munca unde lucra in Italia -Trento , cu contract de munca legal ;
in urma accidentului la controlul facut de institutia legala s-a constatat ca masina cu care lucra
era dereglata si accidentul a avut loc din aceasta cauza;

In urma accidentului a ramas cu partea superioara a palmei stangi sectionata.Dupa doua operatii consecutive intr-un an nu se mai poate folosi de palma si degete.

Dupa cateva luni a apelat laserviciile unui avocat din localitatea respectiva ;
Ca prima actiune au reusit sa obtina un ajutor lunar in jur de 500 euro, care in parte provin
de la stat iar alta parte de la firma pentru care lucra.

Din acel moment fiul meu nemaiputand lucra si banii fiind prea putini pentru nivelul de trai din Italia a fost nevoit sa plece acasa in Romania.
Periodic,a fost chemat pentru diferite controale medicale legate de cazul lui;
Ar vrea sa sa sfatuiasca cu cineva dar nu stie cum si cu cine.Oare exista cineva de la consulatul roman care poate fi abordat?Ar avea nevoie urgenta de o slujba sa poate ramane in Italia sa urmareasca indeaproape totul.

Acum a fost chemat din nou in Italia pentru un consult dar are toate motivele sa fie ingrijorat pentru procesul lui,
dupa cum decurg lucrurile cu dosarul lui a pierdut increderea in avocat.
La toate intrebarile fiului meu ii raspude evaziv,il bate pe umar si-i spune ca nu trebuie sa-si faca griji ,ca se va ocupa el de toate;.din aceasta cauza datele pe care la avem sunt destul de sumare.

Cu ocazia acestui control a fost la tribunal si a cerut dosarul;
I s-a explicat ca este incomplet,si spre stupoarea lui a aflat ca avocatul a introdus duar procesul penal nu si pe cel civil (ma intreb daca nu cumva depaseste termenul legal de depunere)
A avut o discutie cu avocatul si acesta i-a spus ca nu a depus dosrul inca deoarece il va depune in ultimul moment ca o strategie ,sa surprinda partea adversa.Noi ne temem ca a fost contactat de ei si nu mai lucreaza in interesul fiului meu.
-si a mai aflat ca avocatul a cerut ca acei bani pe care-i primeste ,suma aceea infima sa-i fie dati toti odata -lucru pe care fiul meu nu- l vrea ,nu l-a cerut ,si nu este in interesul lui.

In aceste conditii cand il tine departe de orice informatie si ia singur hotarari fara sa se consulte cu Paul ma intreb si eu ca om care nu cunosc nimic din sistemul juridic din italia: ce sanse avem ca sa mai salvam ceva din acest caz
si daca duar am temeri nefondate
sau avocatul nu este corect fata de fiul meu ,care este un emigrant strain sarac ,fara mijloace materiale si neinformat pe la spatele caruia se poate manipula cazul in interesul parii adverse.

Ce se poate fce acum?

As mai vrea sa stiu uzual care este procentul care se cere in aceste cazuri ,pentru ca ei nu au stabilit nimic si plata avocatului este pentru noi ceva despre care nu stim cum se va putea realiza '
daca este normal sa ceara procent din banii si asa putini pe care-i primeste?!si pe care s-a incumetat sa-i ceara inainte?
Deja nu mai avem incredere in avocat si ne gandim sa gasim pe altcineva de incredere,desi in acest caz nu stim ce pretentii ar putea avea actualul avocat ca onorariu.Practic deabia in ianuarie anul viitor va avea loc prima prezentare in instanta.

Pe de alta parte as mai avea o intrebare .
Daca cumva stie cineva daca exista un avocat care reprezinta interesele cetatenilor romani la Curtea Parlamentului European -sau ma rog,ceva asemanator,pe care intentionam sa-l contactam pentru niste precizari de ordin legal.

Multumesc anticipat tuturor celor care fac cinste profesiei pe care o exercita si vor avea intelegere pentru noi ;orice sfat ne va fi de mare ajutor,

Maria Nadia