avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate Hijllp720

Activitate Hijllp720

Buna ziua! Urmeaza sa fac 2 ani de cand am fost implicat într-un accident de circulatie cu vatamare.. de atunci circul cu dovada luna de luna.M-am interesat de doua ori la politie si a zis ca urmeaza sa il depuna la parchet.. iar la parchet cand am intrebat au zis ca dosarul e inca la politie.Au mai trecut cateva luni si am intrebat iar la politie unde mi s-a zis ca pana in data x o sa primesc prin posta.A trecut si data x si nu am primit abosolut deloc.Persoana vatamata a avut 6 zile de IML, iar de la politie mi s-a comunicat ca o sa fie NUP, dar nu inteleg de ce dureaza atat si ce pot sa fac sa vina prin posta mai repede? Sa ma interesez iar la parchet?
Acum un an si 4 luni am dat peste un pieton pe trecerea de pietoni, vizibilitatea fiind redusa din cauza condițiilor meteo.Persoana respectiva a depus plangere si de atunci circul cu dovada.In tot acest timp am fost la politie si am aflat ca IML i-a dat 5-7 zile si cei de la politie mi-au spus ca se va clasa si voi sta 6 luni fara permis si voi primi curand prin posta solutionarea.M-am interesat si la parchet si se pare ca dosarul inca este la politie si ei nu au cum sa imi dea solutionarea dosarului pana atunci. Ce pot face sa se miste mai repede? Se va clasa dosarul? Mi s-a spus ca 1 an maxim dureaza pana primesc, dar vad ca se intinde pe mai mult de 1 an..
Cand imi vine notificarea prin posta precum ca dosarul s-a clasat.. eu incepand din momentul acela nu mai am voie sa ma urc la volan si incepe perioada de 180 de zile restrictie?
Daca nu a fost cazul de spitalizare si i-au dat drumul din urgenta imediat dupa investigatii ce ar putea sa-mi ceara? Nu stiu nici la IML daca i-au dat zile de spitalizare din moment ce eu am vazut fisa UPU iar persoana respectiva a putut iesi pe picioarele ei fara probleme.
Buna ziua!
Din nefericire si nevoit am avut parte de un accident usor pe trecerea de pietoni.Mai exact in ziua respectiva ploua foarte tare si am dat pe trecere peste un pieton din cauza vizibilitatii reduse.Persoana respectiva nu a cazut pe jos, nu a fost ranita.. dar din panica am mutat masina( nu cu mult pentru ca nu s-a considerat ca am parasit locul accidentului dupa masuratori )
Am sunat la 112 si persoana a fost transportata la spital unde dupa ce i s-au facut toate investigatiile s-a constatat ca aceasta nu avea nimic si i s-au recomandat niste pastile si geluri pe care i le-am achizitionat, insa aceasta a depus plangere impotriva mea si circul de mai bine de 4 luni cu prelungire facuta la parchet
Intrebarea este daca poate sa ma bage in instanta, iar daca da ce imi poate cere?
Daca se incheie cu NUP(neinceperea urmaririi penale) incepand din ziua aceea eu nu o sa mai pot conduce timp de 6 luni?
Iar legat de restituirea permisului.. ce pot face?