avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Activitate csizs

Activitate csizs

Răspuns la discuția Mostenire cu probleme
Fica rudei lucreaza la primarie, o localitate minuscula ca resedinta de judet, Toata lumea stie pe toata lumea, ma tem ca nu am sanse de izbinda cu prima varianta, mai exista alta varianta?
Am avut surpriza sa aflu(nu stiu unde sa verific) ca o potentiala mostenire este cu probleme.
O ruda apropiata a declarat ca toti mostenitorii unui teren + casa bunicilor sunt motri, in consecinta a intrat in posesia acestora.
Unde si cum pot verifica daca lucrurile sunt cu adevarat in aceasta situatie?
In acea zona exista carte funciara(jud Covasna) de foarte multa vreme.
Cum pot face verificarea fara a fi nevoie sa ajung in acel judet, localitate
Multumesc
Răspuns la discuția Impozit neachitat
Multumesc pentru raspuns.
Mie imi este teama ca am fost citat in proces pentru executare silita si nu am aflat de acest lucru.
Buna Ziua
Am nevoie de o lamurire, dar in primul rind va prezint un mic istoric
Tata comunist convins a neglijat o proprietate intr-o zona in care nu a existat nationalizare(Petrosani)
Am fost in zona in anul 1992 sa vad despre ce este vorba cu actul de proprietate in mina,(titular bunicul meu, tata nu a binevoit sa faca succesiune fiind singurul mostenitor,fiu) si am obtinut o fisa de cadastru cu amplasarea terenului.
Nu am avut bani sa platesc un topometrist pentru localizarea terenului.
Am dat fuga la primarie sa vad cit impozit am de platit pe teren si sa intreb cu cit se poate vinde, fireste am starnit hohote de ris, in zona nu existau bani decit pentru bautura si eventual un carnat.
Foarte dezamagit ca nu pot face nimic am lasat-o balta cu mostenirea de la tata.
Intrebare:
Exista posibilitatea sa fi fost expropriat?
Nu am urmarit ziarele sa vad daca sunt chemat in instanta la un posibil proces pentru neplata impozitului(cred ca nu a fost platit niciodata)
Ce penalizari exista pentru neplata impozitului ?
Multumesc pentru ajutor
Se plateste impozit pentru o masina care nu este inscrisa in circulatie:">
Răspuns la discuția Drept autor-slide show
Multumesc pentru vizita si raspuns
Francisc
Cum pot folosi o imagine de pe net pentru un slide show, in situatia in care nu am acordul autorului si nu stiu(nu am timp) sa cer permisiunea de a folosi imaginea?
Am o idee vaga despre ce trebuie sa faci cind folosesti o opera protejata de drept de autor, adica sa nu o folosesti in scop comercial, daca o folosesti in scop informativ citezi sursa samd.

Multumesc