avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate manead

Activitate manead

salut,

Am facut o plata luna trecuta in cuantum de 150 roni. Dintre acestia am specificat ca se va retine cuantum intretinere in val de 64.78 si restul (85.22) pt fond de reparatii. Pe chitanta comuna scrie cota intertinere intetinere si rest fond reparatii. de aici inteleg ca sumele trebuiau distribuite conform a ceea ce am scris. LA FR aveam o restanta de 289.34.
pe lista de luna aceasta apar cu restanta la intetinere de 4.12 roni. Adica administr a ales sa imi puna rest la intertinere si sa rotunjeaza suma de la fond reparatii.
Consier ca nu este corect. Pot cere refacerea listelor de intertinere? Sa il reclam? Este abuz?
Nu este vorba de rest de 4 roni, ci de corectitudine.

Thx all,
Dan.
Răspuns la discuția Termen plata fond reparatii
Multumesc mult.
Vazusem articolul ref la chitanta separata
Mie mi se pare ca vor sa stranga o suma mare intr-un timp scurt pt niste reparatii amanate.

Ca sa ma incadrez in art.77 trebuie sa stiu termenul scadent pt plata. de la ala calculez 30 zile.
ORi, la fondul de reparatii, care este termenul scadent? Acelasi ca la listele de intretinere?

Insa undeva trebuie sa apara aceasta decizie "sociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalitati". Unde?
Intr-un PV al unei adunari, nu?
Daca nu e?
Răspuns la discuția Termen plata fond reparatii
Dar intrebarea mea nu era despre ce se intrampla cu acei bani.
Doresc sa aflu altceva
Răspuns la discuția Termen plata fond reparatii
Era vorba de fondul de reparatii.
Presupun ce face: inlocuire tevi caldura e principala destinatie.
Zic presupun pt ca am vazut o lista cu ce trebuie fcaut dar parca nu am vazut PV=ul adunarii generale in care sa scrie ca trebuie sa se faca
Buna ziua,
Asoc de care apartin a stabilit un cuantum lunar de fond reparatii de 200 roni. Nu stiu acum exact care este perioada ptare se percepe. Deja este de vreo 3 luni
Intrebari:
1. Situatia financiara actuala nu imi permite sa dau toti acesti bani in fiecare luna. Platesc insa contributiile de intretinere la zi, nu am restante, si mai dau ceva in plus din acest fond. In acest caz, admin ma poate obliga in vreun fel s ii platesc intr-un anumit termen? daca da, care este termenul?
2. Imi poate refuza orice incasare pe motiv ca nu platesc tot fondul? Daca nu, ce lege am la baza?
3. NU a emis chitanta separata pt suma corespunzatoare fondului asa cum zice legea. A scris pe chitanta cu cotele de intretinre. Este ok asa? II pot solicita in mod expres chitanta separata?
4. Exista o ordine in care trebuie platite aceste sume? De ex, neavand restante / penalitati, nu pot plati cotele curente daca nu platesc tot fondul?

Thx all,
Dan
Buna ziua,

cum ai rezolvat?
Buna ziua,
Intampin o situatie si doresc sa stiu cateva detalii.
Caz concret:drum servitute, un vecin isi construieste o casa. Automat are cota din acest drum.
Trebuie sa isi traga utilizatti, deci va strica drumul.
Ce obligatii are? Ce parghii avem noi, ceilalti, sa il obligam sa repare dupa? In cat timp?

Thx all,
Dan.
Răspuns la discuția Instiintare - nu inteleg :(
Am inteles.
Am sunat la parchet, nu am aflat nimic despre dosar.
Am aflat insa ca de fapt trebuie sa ridic plicul cu actele trimise prin posta initial si care s-au intors la parchet pentru ca postasul nu a avut cui sa le dea.
Răspuns la discuția Instiintare - nu inteleg :(
Ce inseamna faza de cercetare penala?
Si daca ar fi NUP tot asta ar fi procedura?
Anul trecut a fost un eveniment cu un vecin - a venit politia si si am cazut de acord sa nu ne prezentam ca sa se claseze dosarul. El incalcase proprietatea privata impreuna cu nevasta-sa si fiu-sau si eu i-am spart un geam la masina. Trebuia sa ii acuze pe toti de violare de domiciliu. Dar asta s-a intamplat prin august.
Ma gandeam ca daca s-a clasat inseamna NUP.
Răspuns la discuția Instiintare - nu inteleg :(
Am incercat pe portal.just.ro. Toate numerele de dosar de acolo au, dupa numarul dosarului alte 2 cifre si anul. Ex: 0000/00/2017
La mine este numarul dosarului urmat de P si anul, adica 0000/P/2017.
Am cautat si dupa numele meu si nu gasesc.
La registratura am sunat si nu mi-au zis nimic. cica trebuie sa ma duc sa iau hartiile.
Ca nu stie cine sunt.