avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1006 soluții astăzi
Forum Activitate Niko Niky

Activitate Niko Niky

El a recunoscut copilul și copilul este pe numele lui dar vrea testul de paternitate au trecut deja 5 ani decand ea are custodia copilului și el ai plătește pensie alimentara ! Vam întrebat pentru ca nu știu dacă se mai poate sa ceara testul de paternitate prin instanta după atâția ani

gi-jane2 a scris:

Fosta lui ce, sotie sau concubina?
În funcție de răspuns, acțiunea e de contestare a recunoașterii paternitatii sau de tagada de paternitate, oricare ar fi, se poate depune actiune în instanta.

Fosta concubina

gi-jane2 a scris:

Fosta lui ce, sotie sau concubina?
În funcție de răspuns, acțiunea e de contestare a recunoașterii paternitatii sau de tagada de paternitate, oricare ar fi, se poate depune actiune în instanta.

Bună seara !! Am o problema ! Soțul meu are un copil cu fosta lui dintre care sau judecat și copilul este la mama iar el are drept de vizita și trb sa plătească pensia alimentara!! Copilul în prezent are 6 ani tin sa menționez ca el nu a făcut testul de paternitate dar a recunoscut copilul care este trecut pe numele lui ! Ce am aflat defapt este ca copilul sa născut la termenul legal de noua luni dar relația lor a fost de 7 luni și ceva iar el nu a calculat chestia asta și sia dat seama după mult timp în care ea la mințit ca este copilul lui ! Ce vreau sa va întreb? Se mai poate face testul de paternitate în prezent legal dacă copilul are deja 6 ani și ceva?? Mai poate dovedi legal trb asta? Ca femeia respectiva încă al tine în șantaj cu trb asta ca al baga în pușcărie dacă nu ai plătește pensie alimentara !! Va mulțumesc frumos
Mulțumesc din suflet pt răspuns


gi-jane2 a scris:

Daca exista declaratie de renuntare e important

Adică dacă mama ar face succesiunea din nou sar lua in calcul acele declarații făcute atunci??? Chiar dacă frați ei au decedat? Și declarația sorei ca ea vrea doar pământul din camp dar nu are pretenție la casa se ia în calcul???? Va multumesc


gi-jane2 a scris:

din ce ziceti, pare ca doar au vrut sa dezbata si nu au dezbatut nimic, daca dezbateau aveau certificate de mostenitor.
Acele declaratii de care vorbiti, exista ?
nu știu ce sa spun pt ca am fost la acel notar și am vb cu secretara si mia zis ca trb sa caute la arhiva dar ca trb unul din copii fratelui mamei sa vina sa scoată declarația precum ca el a renunțat la moștenire!! Același lucru vreau și eu sa aflu dacă exista acele declarații la ei la arhiva și dacă au freo valoare în prezent
Bună seara ! Am o întrebare va rog frumos pt răspuns ! Mama mea a dezbătut succesiunea în 2005 imediat după decesul părinților ei dar nu a achitat suma care costa atunci cei 460 lei ca nu a avut ! Ea a mers cu fratele ei și sora ei la notar și fratele a semnat ca nu are nici o pretenție iar sora ca vrea doar pământul din câmp și casa sai rămână mamei ! Am înțeles ca au plătit doar niște taxe dar nu a achitat cei 460 lei care cred k era defapt suma pt taxa de succesiune ! Nu au primit nici un act in mana pt ca nu a platit si a ramas sa plateasca dar nu sa mai dus deloc! În prezent sora și fratele ei au decedat și au fiecare câte 3 copii ! Mama mea este în viata ! Ce poate face? Trebuie făcută din nou succesiunea împreună cu copii decedatilor? Se mai ia în calcul ce sa semnat atunci acele declarații ale fratelui și sorei mamei? Sau totul se face de la zero pt k nu a achitat și nu mai are nici o valoare ce au declarat atunci fiecare ??? Va mulțumesc și aștept răspuns