avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Activitate PCDoctorSM

Activitate PCDoctorSM

Buna ziua, sotia mea are doua creante la doi executori diferiti, una dintre creante este recuperata de un executor local, pentru ca creanta este la o firma din oras. Desi sotia a dus hartie la banca, ca firma angajatoare ii retine 1/2 din drepturile salariale, pana la stingerea datoriilor, executorul stie ca isi primeste banii in fiecare luna de la angajator ( suntem 100% siguri de acest lucru ), nimeni nu face nimic in aceasta privinta, iar banca ii popreste si aceasta ( Banca Transilvania ) un quantum de 1/2 ba chiar mai mult decat atat din banii virati de catre firma angajatoare pentru salariu, deoarece cineva, nu dam nume, "domnul executor", este o persoana foarte comoda si increzuta,si are impresia ca daca este executor, inseamna ca este un fel de Dumnezeu pe pamant, si "nu are timp" sa ii spuna secretarei dansului sa redacteze o hartie prin care sa ridice poprirea de la banca, pentru ca el practic primeste necuvenit banii aceeia care sunt retrasi de banca.

Stiu ce o sa ziceti... ca banca nu popreste contul fara motiv... si aveti dreptate, dar, doar partial, pentru ca ma nou "ne-am modernizat" si acum verificarile se fac automatizat, iar apelurile nu mai sunt preluate de persoane umane, ci de roboti... care nu stiu sa discearna corect in anumite situatii. Iar daca esti la serviciu si iti este virat ce a mai ramas din salariu pe card, si pentru cineva anume este mult prea comod sa isi faca treaba pentru care isi primeste o caruta de bani... si vrei sa iti deblochezi banutii ca sa cumperi ceva de mancare in pauza ... si incerci sa suni la banca te saluta "George" "Ioana" si toti robotii posibili si imposibili care iti popresc in necuonstiinta de cauza banii, iar cand dupa lupte seculare, dupa ce banii au fost blocati, si retrasi din cont de "tehnologia avansata", ti se raspunde ca nu se mai poate face nimic, ca banutii tai au fost deja virati in contul executorului... ?

Ce ne puteti sfatui sa facem in acest caz ? Exista vreo modalitate de a "strange cu usa" vre-una din parti, sa isi faca treaba cum trebuie,ca sa nu mai avem noi de suferit din cauza lor ? Bani de un avocat nu ne permitem... avem de intretinut 6 copii, platit facturi...
Buna ziua, ca si freelancer la inceput de drum, m-am lovit de o problema la care chiar nu am reusit sa gasesc un raspuns concret si pe intelesul meu. Am un client pentru care gestionez conturile de promovare online ( ads manager ) , si care doreste sa isi creeze o pagina pentru IFN-ul detinut. In urma discutiilor purtate cu clientul meu, am inteles ca este posibil sa existe anumite conditii care trebuiesc indeplinite la crearea acestui site... dar nu am reusit sa gasesc nimic concret online... Oare ma puteti ajuta va rog cu niste informatii concrete ? Sau unde as putea gasi aceste conditii daca exista ?
Va multumesc anticipat.
O zi placuta in continuare