avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Activitate horia.popescu.92

Activitate horia.popescu.92

Nu exista subsol, este imposibil de mutat, iar eu ca si locatar trebuie sa am acces atat la robinetul de inchidere cat si la apometrul de apa, poate eu vreau sa imi verific apometrul din ora in ora, nu concep ca eu sa imi verifica apometrul cand doreste vecinul meu.. Practic vinovat este constructorul pentru ca nu a dat acel lot de teren ca si parte comuna. Decizia mea si a vecinilor este sa sudam un stalp pe capacul canalului de apa, sper ca suntem acoperiti legal. In cazul in care nu ne intelegem , voi actiona in instanta dezvoltatorul , dar si orice persoana ce imi restrictioneaza accesul la apometru.
Situatia nu este atat de simpla, Pe scurt, constructorul dupa terminarea blocului l-a vandut catre fiica sa , iar aceasta mai departe a vandut apartamentele si loturile de teren pentru parcare catre noii proprietari, mai putin acest lot care are acest camin de apometre. Am apelat proprietara/constructorul , iar aceasta a spus ca nimeni nu trebuie sa parcheze peste acest bransament, insa vecinul meu , considera ca daca noi toti proprietarii avem cate un loc cumparat, acesta ii revine lui , chiar daca nu este pe numele lui. Din pacate la un bloc de 8 apartamente nu avem asociatie de proprietari. Atat vecinii cu care am discutat cat si politia recomanda sa montam un stalp in dreptul caminului de apometre, insa nimeni nu isi asuma raspunderea sa puna un stalp pe terenul altcuiva. Practic constructorul in momentul in care este apelat cu aceasta problema sustine ca daca vrei sa nu parcheze cineva , sa cumperi tu locul.
Multumesc !
Buna ziua,
Am cumparat un imobil intr-o constructie noua impreuna cu un teren de 14mp pentru parcarea auto. In curtea imobilului , pe langa spatiile comune ale proprietariilor exista si alte loturi de teren destinate parcarii, pe unul dintre aceste locuri se afla si caminul de apometre al blocului. Problema este ca pe acest lot de teren , parcheaza in permanenta o masina cu saptamaniile, restrictionandu-mi accesul la bransament/apometre, respectiv in cazul unei avarii la tevile de apa din interiorul imobilului , eu nu pot intrerupe apa. Este legal sa am restrictionat accesul la caminul de apometre? Multumiri anticipate