avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Activitate stefanmiu

Activitate stefanmiu

Buna ziua,

Pbserv ca sunteti bine informat privind societatile ce au avut activitate in sondari si foraje. Aveti amabilitatea sa ma ajutati si pe mine cu datele privind fostele societati ISLGS, IFLGS si FORADEX?

Cu multumiri anticipate,
Stefan Miu
am scos un certif de urbanism de informare... nu spune in el nimic nou.. repeta ce e in CF si atat.
Buna ziua,

Am achizitionat un teren intr-o zona submontana. Acel teren are retragere de la drumul (strada betonata) intre 30 si 150 cm, Pe alocuri si mai mult. Este sinuoasa retragerea fata de drum. Primaria din localitate imi tot pune frane in a-mi da aut de constructie pentru gard pe motiv ca trebuie sa ma retrag 3-3.5 m fata de drum pe motiv ca asa arata bine aliniamentul drumului. Mentionez ca acest teren a avut parte de cadastru acum cativa ani si niciu reprezentant al primariei nu s-a sesizat ca el este atat de aproape de terasament. Ei invoca faptul ca exista un ordin de ministru (nu au precizat care) precum ca trebuie musai sa fie o retragere de 3-3.5 m de la marginea drumului.
Am urmatoarele intrebari:
1. care este regimul juridic al proprietatii mele
2. daca le fac pe plac si fac retragerea (cu toate ca ma incurca dpdv mp) cum se face scoaterea din prop mea si trecerea la domeniul public si cine plateste pretul terenului "expropriat"
3. au dreptul sa faca sicane de genul acesta?
Nu spun ca zona nu ar arata mai ok cu retragerea respectiva ... dar sunt ultimul si drumul duce la o padure avand regim de drum industrial, mai mult acesta este utilizat de utilaje si atelaje ce lucreaza in padure sau sunt folosite pentru transportul fanului satenilor.

Multumiri anticipate,