avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Activitate Buburuza_alba

Activitate Buburuza_alba

La angajare am primit oferta cu suma x net. Am adus si un certificat de incadrare in grad de handicap accentuat pentru care stiu ca exista o reducere de 10% la impozitul pe salariu. La primirea salariului, am constatat ca mi-au fost virati exact suma de bani conform ofertei salariale. Am intrebat persoanele care se ocupa si mi-au spus ca au tinut cont de acel certificat si ca beneficiez de acea reducere. La o analiza mai atenta a situatiei am constatat ca intr-adevar m-au incadrat corect doar ca calculul salariului e gresit (cel putin pt mine) si anume ca acea reducere au incus-o in suma x ofertata. Mi-au facut un calcul la un salariu net mai mic+ cei 10% reducere de impozit si asa imi rezulta suma x ofertata. Ei sustin ca e corect asa dar intrebarea mea este urmatoarea : nu ar trebui ca acea diferenta sa se acorde ca BENEFICIU persoanei in cauza pe langa salariul net ofertat ? Adica sa-i acorde suma x net + reducerea de 10% impozitul pe venit rezultand un venit net mai mare ? La toate companiile unde am mai lucrat am beneficiat de aceasta reducere de 10 %. numai aici s-a inclus in suma ofertata. Multumesc pt eventualele raspunsuri.