avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1386 soluții astăzi
Forum Activitate VeroToma

Activitate VeroToma

Bună ziua ,
Știam de comisionele lor de aceea l-am întrebat și răspunsul lui a fost nu...a zis ca ia doar de la proprietar ;)
Pe site-uri exista trecute și comisioane de 0% de la cumpărător, evident ca prețul casei este mai mare și își iau de acolo...este vb aici de modul în care s-a procedat și atât.
Mai bine cinstit și corect părerea mea !
Mai ales ca am întrebat...

Apreciez răspunsurile dvs și mulțumesc
O zi buna !



Alexandru Surcel a scris:

Toate sfaturile colegilor de mai sus sumt valabile. Eu doar mă mir că există cineva care nu știe, măcar din auzite, că agențîile imobiliare percep comision pentru serviciile oferite.

Bună ziua, este trecut "comisionul negociat și stabilit în prealabil împreună cu agentul"

Cornel Vasile a scris:

In contractul semnat este mentionatat plata comisionului?

Comision agenție
Bună ziua ,va rog sa ma ajutați cu o varianta de contestare a actului de vizionare.
Am cautat niște case și am dat peste un agent care după vizionare a spus ca trebuie sa facem niște hartogarii care le sunt necesare lor ,sa se vadă ca am fost la locațiile respective.
Am întrebat atunci de 2 -3 ori chiar , dacă presupune ceva de plata și a zis de fiecare data ca nu.
După ce am găsit o locație am negociat cu proprietarul (eu și proprietarul,agentul nu s-a implicat deloc) ,aflam la agenție unde am făcut o promisiune de rezervare a imobilului ca eu am de plătit un COMISION ???
Evident ca l-am întrebat pe agent ce comision,ca mie nu mi-a zis nimeni nimic.
Ma uit pe hârtiile de vizionare și vad scris mic ca ma oblig prin semnarea lor la comisionul negociat cu agentul - ce negociere?ce comision?
După discuția avuta cu el îmi spune ca își cere scuze ca poate nu a făcut asta dar se știa...ca pe viitor o va face .

Pot anula în instanta sau cumva acest contract?Este și vina mea ca nu am citit acele hârtii ,dar clar am fost și mințiți intenționat.
Va rog suport și păreri...cum ma sfătuiți sa procedez?
Mulțumesc anticipat