avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1380 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Comision agenție obținut prin omitere ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Comision agenție obținut prin omitere intenționată?

Comision agenție
Bună ziua ,va rog sa ma ajutați cu o varianta de contestare a actului de vizionare.
Am cautat niște case și am dat peste un agent care după vizionare a spus ca trebuie sa facem niște hartogarii care le sunt necesare lor ,sa se vadă ca am fost la locațiile respective.
Am întrebat atunci de 2 -3 ori chiar , dacă presupune ceva de plata și a zis de fiecare data ca nu.
După ce am găsit o locație am negociat cu proprietarul (eu și proprietarul,agentul nu s-a implicat deloc) ,aflam la agenție unde am făcut o promisiune de rezervare a imobilului ca eu am de plătit un COMISION ???
Evident ca l-am întrebat pe agent ce comision,ca mie nu mi-a zis nimeni nimic.
Ma uit pe hârtiile de vizionare și vad scris mic ca ma oblig prin semnarea lor la comisionul negociat cu agentul - ce negociere?ce comision?
După discuția avuta cu el îmi spune ca își cere scuze ca poate nu a făcut asta dar se știa...ca pe viitor o va face .

Pot anula în instanta sau cumva acest contract?Este și vina mea ca nu am citit acele hârtii ,dar clar am fost și mințiți intenționat.
Va rog suport și păreri...cum ma sfătuiți sa procedez?
Mulțumesc anticipat
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Septembrie 2023
VeroToma, utilizator
Cel mai recent răspuns: VeroToma , utilizator 11:01, 4 Septembrie 2023
In contractul semnat este mentionatat plata comisionului?
Bună ziua, este trecut "comisionul negociat și stabilit în prealabil împreună cu agentul"

Cornel Vasile a scris:

In contractul semnat este mentionatat plata comisionului?

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Toți agenții imobiliari percep comision, că asta le este meseria.
Agenții imobiliari nu lucrează pe gratis.

Contractul semnat de ambele părți, poate fi anulat de instanță doar în cazuri excepționale când conține clauze abuzive, sau este semnat sub presiune/amenințare încălcând voința unei părți.
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Septembrie 2023
Dapix, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In acest caz, nici nu trebuia sa va anunte.. dvs trebuia sa cititi bine contractul inainte de a-l semna.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este normal ca orice hartie scrisa sa fie citita cu atentie si apoi semnata. Agentiile imobiliare nu sunt organizatii caritabile ci se finanteaza din comisionul incasat. Dupa ce s-a perfectat afacerea, prima grija a agentului imobiliar este incasarea comisionului, pentru a evita tepele. Daca a facut ce zice in contractul semnat de dumneavoastra este normal sa ii platiti comisionul. Este plata prestatiei la care ati convenit prin semnarea contractului. Nimeni nu munceste pe degeaba. Succes!

Alte discuții în legătură

Contract vizionare apartament ContSters153565 ContSters153565 Buna, ma numesc Nadia ,de curand am cumparat un apartament an decembrie mai precis iar azi a primit mama un telefon de la o agentie ca o da an instanta ca nu a ... (vezi toată discuția)
Precontract de vizionare - legal sau santaj montecassino montecassino Am insotit-o pe prietena mea sa vizioneze un apartament intalnindu-ne cu un agent imobiliar. Acesta ne-a spus ca este obligatoriu sa semnam un precontract de ... (vezi toată discuția)
Comision agentie imobiliara lilha lilha Buna ziua! Vreau sa cumpar un apartament pe care l-am vizionat printr-o agentie imobiliara, cu care am semnat un contract de prestari servicii prin care m-am ... (vezi toată discuția)