avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1777 soluții astăzi
Forum Activitate Michaela89

Activitate Michaela89

Stabilire pensie alimentara la notar! Buna ziua!Am fost intr-o relatie de concubinaj din care am ramas cu 3 copii recunoscuti de tatal lor respectiv concubinul meu!Acesta lucreaza in Anglia si vine acasa doar 2 luni pe an August si Decembrie si atunci locuieste la mama lui!In momentul separari eu si copii am ramas sa locuim in casa acestuia el fiind cel care a plecat!Problema este ca nu pot beneficia de nici un ajutor de la stat pentru ca avem amandoi aceasi adresa si imi cer venituri si de la tatal!Tinand cont ca va veni acasa in concediu cum ma sfatuiti sa legalizez separarea!Fostul concubin nu se va opune fiindca are deja pe altcineva si nu mai doreste sa tina legatura cu mine sau cu copii!Eu beneficiez de suportul si ajutorul familiei fostului concubin!
Se incadreaza ca facand parte din familie monoparentala?
Buna seara!Am fost casatorita iar in urma casatoriei a rezultat un baiat acum in varsta de 13 ani.In urma divortului baiatul a ramas in grija mea la domiciliul meu tatal platind pensie alimentara!Acum ma aflu intr-o relatie de concubinaj din care au rezultat 2 gemeni.Intrebarea mea este baiatul din prima casatorie face parte dintro familie monoparentala?Copilul beneficiaza de bursa de merit la scoala iar diriginta doreste sa ii faca si bursa sociala spunand ca face parte dintro familie monoparentala!Nu as dori sa fac vreo greseala aplicand ptr bursa sociala daca copilul nu face parte din fam monoparentala!Multumesc ptr raspunsuri!