Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se incadreaza ca facand parte din familie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se incadreaza ca facand parte din familie monoparentala?

Buna seara!Am fost casatorita iar in urma casatoriei a rezultat un baiat acum in varsta de 13 ani.In urma divortului baiatul a ramas in grija mea la domiciliul meu tatal platind pensie alimentara!Acum ma aflu intr-o relatie de concubinaj din care au rezultat 2 gemeni.Intrebarea mea este baiatul din prima casatorie face parte dintro familie monoparentala?Copilul beneficiaza de bursa de merit la scoala iar diriginta doreste sa ii faca si bursa sociala spunand ca face parte dintro familie monoparentala!Nu as dori sa fac vreo greseala aplicand ptr bursa sociala daca copilul nu face parte din fam monoparentala!Multumesc ptr raspunsuri!
Michaela89, utilizator
Notiunea de familie monoparentală desemnează familia formată din persoana singură și copilul/copiii aflați în întreținere și care locuiesc împreună.

familie monoparentală - desemnează familia formată din persoana singură și copilul/copiii aflați în întreținere, în vârstă de până la 18 ani sau de până la 26 de ani pentru cei care urmează o formă de învățământ - cursuri de zi, organizată potrivit legii, și care locuiesc și gospodăresc împreună.

familie - constituie o familie persoanele aflate în una dintre următoarele situații:
- bărbatul și femeia necăsătoriți care trăiesc și locuiesc împreună, cu copiii lor necăsătoriți și/sau ai fiecăruia dintre ei, având vârsta de până la 18 ani sau de până la 26 de ani dacă urmează o formă de învățământ - cursuri de zi, organizată potrivit legii, care locuiesc împreună, dacă această situație se confirmă la verificarea în teren;

Bursa socială reprezintă o formă de sprijin a elevilor din medii dezavantajate socioeconomic sau din grupuri vulnerabile sau cu situații medicale speciale, prevăzute în metodologia-cadru, în vederea susținerii participării la activitățile didactice și a prevenirii abandonului școlar. Prin excepție de la prevederile de mai sus, se acordă burse sociale și elevilor minori, respectiv elevilor în risc de excluziune socială, neangajați pe piața muncii și înscriși în formele de învățământ cu frecvență redusă sau în programele educaționale de tip „A doua șansă“.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Se considera familie monoparentala. Doar in cazul in care aveti amandoi in buletin trecut acelasi domiciliu.
alexandra1000, utilizator
De unde reiese aceasta conditie?