Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! Am un copil din relația anterioară. Nu am ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! Am un copil din relația anterioară. Nu am fost căsătorită, ...

Buna ziua!
Am un copil din relația anterioară. Nu am fost căsătorită, am hotărâre jud cu, custodie exclusivă. Între timp, m-am recăsătorit. Copilul meu poate beneficia de bursa monoparentala?
Mulțumesc!
Ce înseamnă familie monoparentală și persoană singură din familia monoparentală
Familia monoparentală este definită în metodologia privind bursele conform legii nr. 277 din 24 decembrie 2010 privind alocaţia pentru susţinerea familiei.

Sintagma „familie monoparentală” desemnează familia formată din persoana singură și copilul/copiii aflat/aflați în întreținere, în vârstă de până la 18 ani sau de până la 26 de ani pentru cei care urmează o formă de învățământ — cursuri de zi, organizată potrivit legii, și care locuiesc și gospodăresc împreună,

Prin „persoană singură din familia monoparentală” se înțelege persoana care se află în una dintre următoarele situații:
a) este necăsătorită;
b) este văduvă;
c) este divorțată;
d) al/a cărei soț/soție este declarat/declarată dispărut/dispărută prin hotărâre judecătorească;
e) al/a cărei soț/soție se află în una dintre situațiile prevăzute la art. 178 lit. c) sau d) din Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, republicată, cu modificările și completările ulterioare;
f) al/a cărei soț/soție este arestat/arestată preventiv pe o perioadă mai mare de 30 de zile sau execută o pedeapsă privativă de libertate și nu participă la întreținerea copiilor;
g) a fost numită tutore sau i s-au încredințat ori dat în plasament unul sau mai mulți copii și se află în una dintre situațiile prevăzute la lit. a)—e).
[ link extern ] /
Cornel Vasile, Consilier juridic