avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate ioan6419

Activitate ioan6419

Neemiterea deciziei de concediere dupa expirarea preavizului, angajatul aflandu-se la momentul respectiv in concediu de odihna, trebuie comunicata angajatului pentru a se prezenta la serviciu ? In ce fel, scris sau telefonic ? Angajatorul a sustinut ca prin neemiterea deciziei de concediere, C.I.M. a ramas in vigoare si angajatul trebuia sa stie acest lucru si sa se prezinte la serviciu.
Precizez ca in acest interval de preaviz angajatul se afla in concediu de odihna si mai mult, a incheiat un contract de munca cu un alt angajator, cu incepere cu ziua urmatoare expirarii preavizului.
Constituie acesta un abuz din partea angajatorului ?
Multumesc pt. raspuns. In fapt c.i.m. nu a incetat, am fost pontat nemotivat 9 zile, apoi am mai lucrat 2 luni, am fost chemat in Comisia de Disciplina si mi s-a desfacut contractul de munca pentru absente nemotivate. Incredibil dar adevarat.
Citez din raspunsul angajatorului:
“Indeplinirea atributiilor de serviciu, data fiind finalizarea procedurii ulterioare comunicarii dvs. a notificarii de preaviz de concediere individuala cu nr. 15190/24.04.2023, putea fi realizata incepand cu ziua imediat urmatoare expirarii termenului precizat de dvs. in solicitare, cel putin din proprie initiativa;”
Angajatul contractual Popescu de la primaria X primeste preaviz de concediere de 20 de zile lucratoare. Face o cerere pentru efectuarea zilelor de concediu de odihna cuvenite care i se aproba cu mentiunea “Se aproba pana la expirarea preavizului” (numarul de zile de concediu fiind mai mare cu 4 zile). La expirarea celor 20 de zile de preaviz nu mai este emisa Decizia de concediere.
Intrebare:
Angajatul aflat in concediu trebuie sa fie anuntat in scris sau telefonic sa se prezinte la serviciu ?
Multumesc.