avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1957 soluții astăzi
Forum Activitate Florinel12345

Activitate Florinel12345

Multumesc pentru raspuns.
Practic, modificarea ar putea fi prin completarea statutului cu o anexa in care sunt nominalizate persoanele din CD?
Imi puteti spune daca trebuie nominalizata si persoana responsabila cu controlul (cenzorul)?
Se pare ca am omis sa numim membrii CD la infiintare.
Imi puteti spune, va rog, cum am putea remedia situatia daca tot ni s-a admis cererea.
Multumesc.
Multumesc pentru raspuns.
Intrebarea cu intrunirea adunarii generale era pentru alegerea consiliului director. Ma gandeam ca Asociatia trebuie sa fie inscrisa in registru inainte de a se putea intruni adunarea generala sau nu este neaparat o conditie imperioasa treaba cu inscrierea in Registru pentru a putea alege Consiliul Director?
Buna ziua,
Ieri au aparut pe situl judecatoriei urmatoarele:
Solutia pe scurt: Admite cererea. Acorda personalitate juridică petentei. Dispune înscrierea ASOCIAŢIEI .....în Registrul Special al Asociaţiilor şi Fundaţiilor, aflat la grefa Judecătoriei ...... Cu drept de apel în termen de 5 zile de la comunicare, cererea urmând a fi depusă la Judecătoria ...... Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi,

Intrebare:
1. Ce trebuie sa fac pentru a intra mai repede in posesia documentelor de la judecatorie (Certificat, hotarare etc)?
2. Cand devine activa asociatia si se poate intruni Adunarea Generala?
3. De la ce moment Asociatia poate emite scrisori catre alte entitati conform activitatii din statut?

Multumesc.