avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate Muresan71

Activitate Muresan71

nu e vorba ca nu se da chitanta doar ca nu se da una separata, adica suma e incasata pe aceeasi chitanta cu intretinerea
Multumesc pentru raspunsuri
mda, eu sunt presedintele asociatiei si "revolutionarii" au tinut sa-mi inmaneze "documentul" astfel ca nu e necesara fotocopia :)).
Fondul de reparatii zic eu ca trebuie sa acopere ceva reparatii de urgenta ca spargerea vreunei tevi pe la subsol, canalizarea etc. Revolutionarii sustin ca vor sttrange bani cand trebuie reparat ceva. Dar cum ar putea face ei acest lucru cand ei au dificultati la strangerea fondului de rulment?
O alta problema ridicata de conducatoarea revolutiei este ca nu primeste chitanta separata la contributiile dansei la fondul de rulment. Dansa achita cate 5 lei pe luna la acest fond si doreste chitanta la fiecare 5 lei. Legea asa cum am inteles-o eu stipuleaza ca f. rulment se achita tot odata si atunci adm ii da o chitanta evident. La aceste plati "in rate" adm considera ca nu se da chitanta separata (in lege scrie ca eventuale completari se platesc impreuna cu cheltuielile lunare pe tabel inteleg ca fara chitanta separata). Sau? Gresesc eu? Trebuie chitante la cei 5 lei?
Buna seara!
In asociatia mea s-a creat urmatoarea situatie, un grup de locatari a semnat un tabel prin care solicita sa nu mai plateasca fondul de rulment si cel de reparatii.
Din cate stiu legea 196/2018 prevede obligativitatea constituirii acestor fonduri si prevede si niste amenzi.
Intrebarile sunt urmatoarele:
1) ce valoare juridica are tabelul cu semnaturi si ce trebuie sa faca presedintele asociatiei si administratorul?
2) cum se stabileste valoarea fondului de reparatii? Legea nu prevede o suma asfel ca cei care nu doresc strangerea acestui fond ar putea cere strangerea unei sume simbolice de ex 1000 lei care evident e inutila dar formal este un fond de reparatii.
3) ce institutii urmaresc aplicarea legii si aplica eventualele amenzi daca e cazul pentru neconstituirea celor 2 fonduri?