avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Activitate Florinalex993

Activitate Florinalex993

Mulțumesc,si pot scoate banii din firma prin platirea dividentelor fara sa afecteze ccc?

Cornel Vasile a scris:

Din 2022 , cuantumul veniturilor a fost modificat ... in prezent , pragul maxim de venituri nete ce pot fi obținute în paralel cu indemnizația de CCC, fără a pierde dreptul la aceasta este de 11.960 de lei.

Da, in timpul in care sunteti in concediu crestere copil aveti dreptul sa va infiintati un SRL in care sa fiti administrator neremunerat.

Concediu Crestere Copil.
Buna ziua,as putea in timpul in care sunt in concediu crestere copil sa deschid un SRL in care sa fiu administrator si sa lucrez pe masina personala fara contract de munca? Banii sa ii scot prin platirea dividentelor? Imi poate afecta asta indemnizatia? Va multumesc
Buna ziua,am vorbit cu cei de la dgasp si mi au spus ca pot intra din a 2 a zi doar daca sotia nu are dreptul la concediu de maternitate,este studenta la doctorat/zi/bursa..
am sunat la toate insistutile si nimeni habar nu are ce sa raspunda…

Cornel Vasile a scris:

In acest caz, dupa puteti intra in CCC incepand cu ziua urmatoare celei in care s-a nascut copilul.

Help!! Concediu Ingrijire Copil de catre tata.
Buna ziua,sotia mea urmeaza sa nasca luna viitoare pe data de 3 octrombrie si as avea o nelamurire.
Ea este studenta la doctoral(bursiera) si nu va avea nevoie de a beneficia de zile pre-postnatale de concediu.
Eu voi fi cel care va intra in concediu de ingrijire/crestere copil insa intrebarea mea este daca pot intra mai devreme de cele 42-43 zile atata timp cat ea nu are nevoie de concediu postnatal(de maternitate). Va multumesc frumos!