avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1136 soluții astăzi
Forum Activitate Brown Wizard

Activitate Brown Wizard

Pe proforma apare un termen de livrare (depasit de mult timp). Eu aveam impresia ca nu poate fi folosita ca proba la somatii, dar daca nu este cazul atunci am inteles ce trebuie facut.

Multumesc pentru raspuns!

Multumesc pentru raspuns!

Un aspect important pe care am uitat sa il mentionez este faptul ca plata a fost facuta in avans, in baza unei proforme, iar din ce am citit pe net despre somatii inteleg ca ar fi nevoie de un contract sau o factura din care sa reiasa data scadentei.

Contract nu exista, iar facturi am primit in momentul in care mi s-au livrat partial comenzile, dar pe acestea nu apar decat produsele livrate.

Buna ziua, as dori sa stiu ce este de facut ca persoana juridica in situatia in care un furnizor nu poate livra niste produse platite in avans, iar stornarea produselor si returnarea banilor intarzie deja de 2-3 luni de zile in care am insistat aproape saptamanal sa imi returneze banii.

Inteleg ca persoanele juridice nu sunt considerate consumatori, drept urmare legile pentru protectia consumatorului nu se aplica in cazul asta.

Astept raspunsul dumneavoastra,
Toate cele bune!