avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1344 soluții astăzi
Forum Activitate Geronimo5

Activitate Geronimo5

Sotia paraseste domiciliul conjugal din motive intemeiate (agresiuni verbale si fizice), se muta in alta localitate la un alt barbat.Dupa mai bine de 10 ani de concubinaj cei doi se casatoresc.Intre timp femeia nu a luat vreodata legatura cu primul sot care la data casatoriei era in viata.Cei doi recasatoriti decedeaza pe rand (intai barbatul, apoi femeia).Urmeaza un proces de succesiune in instanta intre fii sotului si rudele sotiei. Cum se poate sti daca sotia nu s-a aflat intr-o situatie de bigamie? Ce cote de mostenire le-ar reveni fiilor si respectiv rudelor sotiei: casa a fost construita de sot cu prima sotie,iar terenurile au devenit proprietatea sotului dinaintea celei de-a 2-a casatorii.Se mai dezbate succesiunea dupa prima sotie? Multumesc pentru raspunsuri.
Reconstructie casa parinteasca inainte de solutionare succesiune in instanta. Sunt impreuna cu sora mea in proces cu rudele sotiei tatalui meu (ambii decedati) privind impartirea mostenirii..Momentan platim doar impozitul pe casa si terenuri, nu am avut inca vreo infatisare.Este legal , desi poate nu este recomandabil, sa incepem refacerea casei, nelocuita de ceva timp, in vederea vanzarii dupa finalizarea succesiunii?
Succesiune in instanta. Proces fara prezenta mostenitori. Parintii mei au construit o casa in care am copilarit eu si sora mea.Mama a decedat in 1987 cand noi eram minori, tata si-a gasit o partenera cu care s-a casatorit 10 ani mai tarziu dupa ce noi ( eu si sora mea) am plecat in strainatate unde ne-am si stabilit.Tata a decedat in 2017, iar anul trecut a decedat si sotia lui cu care n-a avut copii.Sora mea s-a dus in Romania si a mers la notar pentru dezbaterea succesiunii impreuna cu rudele celei de-a 2-a sotii a tatalui, dar nu au ajuns la o intelegere cu privire la impartirea mostenirii ( e vorba de casa parinteasca si cateva terenuri cu care tata a fost reimproprietarit inainte de cea de-a 2-a casatorie).Pot rudele sotiei tatalui sa deschida proces in lipsa noastra? Cum am putea afla acest lucru? In ce situatii ne-am putea pierde calitatea de mostenitori avand in vedere ca e foarte probabil sa nu putem fi prezenti in Romania la termenele stabilite de instanta.Daca doar unul dintre frati deschide proces pentru dezbaterea succesiunii celalat poate pierde calitatea de mostenitor? Multumesc pentru raspunsuri.