avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Activitate bujor

Activitate bujor

Răspuns la discuția Partaj
D-l etudor
Sincer nu pot sa te ajut
RECITESTE TOATA DISCUTIA si vei deduce ca EU BUJOR am cerut ajutorul (o parere,)unui consultant sau avocat in problema mea(Partaj)
MULTUMESC ANTICIPAT pt intelegere
Cu respect Bujor
Răspuns la discuția Partaj
Multumesc mult D-l Elis
Cine este DISPUNATORUL?(a prevazut ca ele vor fi comune,sunt bunuri propii?!!!! nu inteleg despre ce este vb
Motivul divortului este un mess(care il am ca proba)precum Sotul doreste bani dupa un teren(al bunici mele)Care sunt urmarile acestui gest?ex.PARTAJ?¿
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Partaj
Multumesc pt raspuns
Nu inteleg? ex-sotul poate intra la valoarea mosteniri mele?adica la acei 4125 $ pe care frati mei M-AU DESPAGUBIT In urma unei succesiuni.
Pot cere la partaj :
Sa demostreze ca a lucrat undeva cu carte de munca! (NU A CONTRIBUIT CU NICI-UN BAN LA CUMPARAREA CASEI) deoarece a plecat in strainatate si m-a lasat sa platesc singura (NU EXISTA NICI-O TRANZACTIE DE TRANSFER DE BANI )pe numele meu
Iar eu plateam luna de luna rata la casa(suma data de frati timp de 3 ani)si restul eu am lucrat.
Puteti sa-mi dati o idee CE PROCENTRAJ ARE (detine)in cazul meu?
Discuție Partaj
Buna ziua
Doresc sa divortez ,la partaj (casa dupa casatorie) cum este normal(50%-eu ,50%sotul)
1)Detin acte (succesiune parinti- mostenitoare pt casa+Ap). Am luat bani de la frati COTA MEA % (casa-3000$ in timp-2000-2003)+Ap 1250$(dupa decedarea Tatalui(2002) sotia sa ma despagubit la cota mea ).Total=4125$(succesiune)
2)Casa a costat 7500$(245.mil curs valutar)Eu sunt pe act de vanzare-cumparare ca titular
3)Eu am platit impozitul la casa pana in prezent(facturi)
4)Sotul nu poate dovedi(nu are facturi etc)ca a contribuit la casa.
INTREBARI
1)Pot cere la partaj din cota lui(50%)?
2)4125 $ ma avantajeaza?sau nu se ia in considerare(Succesiunea-Mostenire)?!
3)Sotul NU POATE DEMONSTARA CA A CONTRIBUIT LA CUMPARAREA CASEI(ex:Facturi,acte succesiune ETC)
4)CE SEANSE AM EU LA PARTAJ? doresc sa raman cu casa (pot sa-l despagubesc)
MULTUMESC ANTICIPAT pt raspuns