avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate pech

Activitate pech

Răspuns la discuția PERMIS RIDICAT, CETATEAN STRAIN
Eu sunt cetatean olandez, deci Olanda e tot in UE.
De Siria nu a fost vorba.
Răspuns la discuția PERMIS RIDICAT, CETATEAN STRAIN
Va multumesc pentru raspuns.
Am inteles unde imi pot solicita returnarea permisului.
Am auzit insa ieri de la agent ceva despre o declaratie de proprie raspundere, despre care nu am gasit nimic in linkul trimis. In el am citit despre un examen pentru legile rutiere din Romania, insa am inteles ca asta se da numai in cazul in care e vorba de alcool la volan - ceea ce nu se aplica la mine.
Si am mai inteles si ca la eliberarea permisului trebuie sa parasesc tara in cel mult o zi, si iar nu inteleg de ce, de vreme ce eu am interdictie de conducere si ma aflu in situatie de pieton; si am mai dat si o declaratie de proprie raspundere (daca lucrul acesta este adevarat).
Puteti sa ma lamuriti, va rog?
Buna ziua, sunt cetatean strain de origine romana.
Ieri, pe drumul catre aeroport, am fost retinut pentru depasire pe 'pod' (care era un viaduct), peste linie continua.
In afara de amenda la care nu am facut nici un comentariu, mi s-a retinut permisul de conducere si mi s-a eliberat o adeverinta in virtutea careia am voie sa mai conduc 15 zile in tara.
Permisul va fi retinut 20 de zile, perioada in care pot sa il si ridic. Dupa aceea va fi trimis in tara de resedinta.
Pentru a evita tot felul de probleme administrative si ca sa pot circula normal in strainatate, sunt dispus sa ma intorc saptamana viitoare din nou in Romania pentru permisul de conducere.
Puteti sa-mi spuneti in ce conditii si unde pot sa-mi ridic permisul in cursul celor 20 de zile?
Va multumesc anticipat!