avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate bobo

Activitate bobo

Răspuns la discuția neplata salariului complet
multumesc pentru raspuns
am contactat deja un jurist specializat in dreptul muncii, care ma va indruma in acest subiect
mentionez ca nu am semnat nici un stat de plata, am numai fluturasii de salariu emisi de companie si dovada platii in cont (cont de card), din care rezulta diferenta de bani de care am pomenit
in plus am contactat astazi itm telefonic la inspectorul de serviciu, care m-a trimis mai mult sau mai putin politicos la plimbare, spunind ca tb sa rezolv aceasta problema direct , sau in instanta, deoarece ei (itm) nu pot interveni intre angajat si angajator!
o zi buna
am lucrat pina de curind intr-o companie multinationala. nu mai spun ca de-a lungul timpului am primit cu 15 % mai putin decit ne-am inteles la angajare! in decembrie am primit o prima substantiala, dar principiul de calcul a fost aplicat gresit;cu toate astea am crezut ca se face dreptate, si primesc cei 15% restanti. ideea este ca de abia in martie au sesizat ca au aplicat gresit formula de calcul al primei, si au decis sa returnam ceea ce 'nu ni se cuvenea'. decizia a fost unilaterala, fara nimic scris in acest sens, si fara sa le pese prea mult de parerea noastra. in plus, suma oprita lunar nu se regaseste in fluturasul de salariu. mai exact pe fluturas era trecut salariul intreg (cf contract de munca), iar in cont ni se vira mai putin. in cazul meu este vorba de apx 4500 lei (retras in 6 luni), si suntem 5 colegi in situatia aceasta, din care numai eu am plecat din sistem. intrebarea este cui sa ma adresez in acest caz, si ce sanse am?
multumiri