avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2002 soluții astăzi
Forum Activitate mihai956

Activitate mihai956

Buna ziua,

Acum aproximativ 2 ani si jumatate, in apartamentul in care stateam cu chirie in perioada respectiva, s-a fisurat o teava de apa rece in timp ce nici eu, nici vecinul de sub mine nu eram acasa. Cateva ore mai tarziu cand am ajuns acasa am constatat cele intamplate, am strans mica inundatie si la mine pagubele fiind minime - maxim 2 cm de apa in baie - m-am dus linistit la somn. A doua zi dimineata a venit vecinul de sub mine spunandu-mi ca l-am inundat. Am fost, am vazut, intradevar era apa infiltrata in apartamanetul lui. Am discutat in acel moment cu privire la achitarea daunelor provocate si l-am asigurat ca daca proprietarul apartamentului in care stateam eu nu va vrea sa il despagubeasca, o voi face totusi eu, macar partial(nu consider ca este vina mea inundatia intrucat instalatia de apa rece a apartamentului era intr-o stare precara).

In acea zi respectiva persoana mi-a trimis o serie de poze cu daunele din apartament, 2 zile m-ai tarziu mi-a trimis un sms ca inca nu s-a uscat tot si nu a gasit inca un zugrav si ca imediat ce se usuca tot si gaseste un zugrav imi va trimite o lista cu costurile reparatiilor.

De la acel mesaj, pana in momentul de fata, persoana respectiva nu mi-a mai dat nici un mesaj, nu mi-a mai spus nimic nici macar in putinele dati cand ne-am intersectat pe holul blocului.

Ieri, am primit un mesaj de la aceasta persoana in care ma mustra ca nu i-am achitat contravaloarea reparatiilor in valoare de 6000 de lei(este prima data cand imi spune de aceasta suma) si ma ameninta ca daca eu nu ii achit intr-o saptamana acesta suma se va duce sa faca plangere la politie si la administratia blocului.

In urma unei discutii telefonice imi spune ca nu imi poate oferii o chitanta sau o factura de la zugrav pentru cei 6000 de lei pentru ca "ce mester lucreaza cu factura" si ca trebuia eu sa ma duc sa o intreb care sunt costurile nu sa vina ea sa imi spuna.

Mentionez ca la adresa respectiva am continuat sa locuiesc aproximativ inca un an si jumatate de la eveniment, apoi m-am mutat, in ultimul an locuind in alta parte(deci nu mai am nici un fel de treaba acum cu acel apartament)

Clar nu imi permit sa ii achit acesta suma de 6000 de lei intr-o saptamana si nici nu mi se pare normal sa nu spuna nimic timp de 2 ani si jumatate, iar acum sa vina sa ma ameninte.

Sunt putin nelinistit intrucat nu as vrea sa ma trezesc cu politia la poarta sau dat in judecata pentru acesti 6000 de lei, dar nici nu sunt in posibilitatea de plata in acest moment si nici nu mi se pare normal sa mi se ceara acesti bani dupa 2 ani si jumatate.

Intrebarea mea este: are aceasta persoana vreun temei legal in baza caruia ma poate denunta la politie sau actiona in instanta si forta sa ii platesc aceasta suma? Ar trebui pur si simplu sa o ignor si sa imi vad linisitit de viata?

Multumesc mult!