avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Activitate Maria Nicoleta D

Activitate Maria Nicoleta D

Va mulțumesc mult pentru informații.
Este posibil că acei ... puișori sa fie niste robineți montați la fiecare țeavă ??

POPA GHEORGHE a scris:

Numai imbinarea tevilor nu asigura umplerea instalatiei si circulatia fluidului.Trebuie plantata o aerisire in partea cea mai de sus a tevii de legatura.



Maria Nicoleta D a scris:

Debranșarea a fost făcută ilegal. Cei de la Termoficare au făcut un proces verbal de constatare cum că cei doi proprietari și-a au tăiat singuri tevile.
Inspectorul de la primărie a cerut celor doi proprietari toate documentele care sa dovedească tăierea legală a țevilor, documente pe care aceștia nu le au, motiv pentru care au primit somația.
Nu știu ce sunt acei puișori!(
Menționez că cei doi vecini nici măcar nu m- au informat despre faptul că vor să țaie tevile !

POPA GHEORGHE a scris:

Debransarea si taierea tevilor de inclazire se poate face legal numai in baza unui proiect tehnic avizat de catre furnizorul de energie termica. Prin proiectul de debransare trebuie sa se asigure circulatia fluidul de incalzire. Daca debransarea s-a facut conform proiectului si circulatia fluidului este asigurata, inspectorul de la primarie a dat somatie inutila.
Ce sunt puisorii de care amintiti ?!
Daramarea peretilor interiori este de competenta ISCtii., numai daca este vorba de pereti de rezistenta. Acolo trebuie facuta sesizarea.



Debranșarea a fost făcută ilegal. Cei de la Termoficare au făcut un proces verbal de constatare cum că cei doi proprietari și-a au tăiat și guri tevile.
Inspectorul de la primărie a cerut celor doi proprietari toate documentele care sa dovedească tăierea legală a țevilor, documente pe care aceștia nu le au, motiv pentru care au primit somația.
Nu știu ce sunt acei puișori!
Menționez că cei doi vecini nici măcar nu m- au informat despre faptul că vor să ție tevile!

POPA GHEORGHE a scris:

Debransarea si taierea tevilor de inclazire se poate face legal numai in baza unui proiect tehnic avizat de catre furnizorul de energie termica. Prin proiectul de debransare trebuie sa se asigure circulatia fluidul de incalzire. Daca debransarea s-a facut conform proiectului si circulatia fluidului este asigurata, inspectorul de la primarie a dat somatie inutila.
Ce sunt puisorii de care amintiti ?!
Daramarea peretilor interiori este de competenta ISCtii., numai daca este vorba de pereti de rezistenta. Acolo trebuie facuta sesizarea.

Bună ziua,
Locuiesc la etajul 1 într-un bloc cu 4 etaje.. vecinii de la etajele 2 și 3 a și-a au tăiat țevile verticale comune de încălzire, solicitant acordul dor vecinului de la etajul 4..
Am făcut sesizare la societatea de termoficare și la primărie.
A venit reprezentantul Poliției Locale - Serviciul disciplina in construcții și vecinii au primit somație să pună țevile la loc.
Înțeleg că vecinii refuza să pună tevile, încercând să facă o ...improvizație cu puișori puși la vecina de la etajul 2.
Eu doresc sa fie puse tevile la loc.si nu îmi retrag sesizarea
Plus că vecinul de la etajul 3 , urmare faptului că a renovat apartamentul...a dărâmat pereți din imobilul sau.
Întrebarea mea este daca această improvizație cu puișori poate fi considerată că rezolvarea situației cu țevile?
Va mulțumesc!