avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1609 soluții astăzi
Forum Activitate Anaarepere

Activitate Anaarepere

Buna ziua! Am un PFA in sistem real pe care as vrea sa il inchid la finalul lui iunie/ inceputul lui iulie si as vrea sa imi spuneti va rog cum s-ar calcula plafonul pentru CAS-ul in urmatoarele situatii. CASS-ul si impozitul stiu ca sunt % din veniturile nete insa ma intereseaza cum va scadea sau creste plafonul in functie de nr de luni de activitate. Mentionez ca pana in iulie veniturile brute vor fi de aprox 40500 RON iar dupa cheltuieli ar scadea sub 39600.
1. Daca il radiez in iunie/ iulie
2. Daca il suspend pana la finalul anului si apoi in inchid.
3. Daca il las asa fara sa mai incasez nimic pe el pana la finalul anului si apoi in inchid
Va multumesc!
Răspuns la discuția PFA fara activitate
Multumesc pentru raspuns! Daca ma mai puteti ajuta cu cateva lamuriri va rog.
Am continuat cu activitatea pe PFA (sistem real) si anul acesta insa prin vara urmeaza sa inchei toate contractele si mi-as dori sa il inchid definitiv. Pana la vara eu as depasi cu foarte putin plafonul acela de 12 salarii minime (fara sa iau in calcul cheltuielile - dupa scaderea cheltuielilor, e foarte posibil sa scad sub plafonul de 39.600). Intrebarea mea este daca inchid PFA-ul in vara, se recalculeaza plafonul la cate luni a fost activ PFA-ul anul acesta sau ramane cel stabilit la 12 salarii? Dar daca tin pfa-ul deschis pana la finalul anului chiar daca nu am incasari in a doua jumatate?
Buna ziua! Detin un PFA dar as vrea sa renunt la contractele pe care le am in momentul acesta si o perioada sa nu mai am activitate pe el. Este posibil sa il tin deschis chiar daca veniturile sunt 0 si sa platesc CAS si CASS din fonduri proprii? Multumesc!