avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Activitate Chris CRISTINA

Activitate Chris CRISTINA

Va rog sa ma credeti ca de peste 10 ani ma zbat sa supravietuiesc si sa traiesc avand la parterul blocului un astfel de amlasament . Am facut multe sesizari la primarie si cei de acolo imi spun ca nu au ce sa faca si ca TREBUIE sa autorizeze un astfel de amplasament la parterul unui bloc de locuinte .Eu i-am intrebat pe cei de la primarie daca ar putea sa traiasca in aceste conditii , atunci cand mi-au spus ca TREBUIE SA FIU SI EU MAI INTELEGATOARE.
Inteleg ca legea este permisiva si lasa sa se autorizeze astfel de activitati la parterul unui bloc de locuinte .
Asa cum ati spus nu e vorba de o farmacie, o banca , magazin alimentar . E mai rau daca ai avea la parter un Winnbet, Super Bet aceia isi respecta orarul de functionare ... acest gen de activitate nu ...
Pe langa mirosul de gratar, mancare ceea ce e foarte greu de suportat este galagia din interior , dar mai ales de la terasa care functioneaza de dimineata pana in ore tarzii din noapte, mai ales vara evident . E foarte greu de suportat , Ceea ce e cel mai dezamagitor si descurajant e ca nu gasesc nici o cale de rezolvare . Legea nu ne ajuta sa traim in liniste in casele noastre.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua , nu stiu ce era din constructie , Blocul este de pe vremea lui Ceausescu ma indoiesc ca a fost construit ca fiind carciuma . A fost magazin de haine, magazin alimentar si dupa acesta terasa/bar/restaurant . Eu cand m-am multat aici acum 14 ani era magazin de haine , peste noapte m-am trezit ca este bar/restaurant si terasa . De mai mult de zece ani chiar 12 ani , ne chinuim astfel . Mi s-a spus tocmai pentru ca este spatiu comercial noi nu avem nici o putere sa influentam nimic . Daca ma pueti sfatui cum sa fac va rog sa imi spuneti . Cei de la primarie spun ca daca e spatiu comercial asta e .....trebuie sa suportam. Va multumesc
Buna seara ,
in legatura cu acceptul asociatiei de locatari mi s-a spus ca nu este nevoie de acest acord pentru ca spatiul de la parterul blocului este din constructie prevazut ca si spatiu comercial. Din pacate pentru noi am inteles ca nu putem sa influentam deschiderea unui bar/terasa la parterul unui bloc de locuinte .
Pe terasa barului pot sa incapa usor cca 50 de persoane va imaginati ce nivel de zgomot induram .
E strigator la cer si nu putem face nimic pentru ca ni s-a spus ca este un spatiu comercial din constructie .
Daca Dvs. cunosteti cum putem sa stopam aceasta activitate v-am ramane recunoscatori :).
Asociatia de locatari nu m-a ajutat cu nimic din pacate ...
O sa sesizez Directia Judeteana de sanatate Publica in legatura cu mirosul greu de suportat.
Seara buna
Buna ziua
La parterul blocului in care locuiesc , in Bucuresti , sector 2 se afla un spatiu comercial este prevazut astfel din constructie .Din nefericire pentru noi la parterulunui bloc de locuinte s-a deschis un bar/terasa . Pe langa zgomotul de la terasa si din interior , eu locuiesc la etajul 1, a mai aparut si mirosul insuportabil de mancare (mici, peste, ceafa porc toate la gratar). Comerciantul are hota si o instalatie care trebuie sa duca mirosul pe bloc , insa acesta ori nu este functionala , ori nu este folosita . Eu am discutat cu el , dar nu ajung la nici o rezolvare . Va rog mult sa ma ajutati si sa imi spuneti unde sa fac o reclamatie ca sa rezolve aceasta problema. Nu pot deschide geamurile , mirosul este insuportabil. Va multumesc foarte mult si astept raspunsul DVS.