avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate DianaG19

Activitate DianaG19

Bună ziua,

Anii de lucru în subteran sunt luați în calcul pe Legea 197/2021?
În Lege apare sintagma "extracție minieră". Cu toate acestea, Casa de Pensii nu recunoaște această vechime, deși adeverința stipulează că au fost desfășurate activități corespunzătoare Legii mai sus menționate.
Răspuns la discuția Dosar de pensie//legea 197/2021
Bună ziua,

eu am lucrat ca miner.
Mulțumesc!
Răspuns la discuția Dosar de pensie//legea 197/2021
Bună ziua,

Este vorba de 26 de ani lucrați întocmai în temeiul Legii mai sus menționate (dintr-un total de 34).
Ca motivație este specificat faptul că perioada de muncă din subteran - extracție a cărbunelui (1990-2003) s-ar afla sub incidența literei a., nu i., însă verificând articolul de lege, sunt menționate următoarele:

"Locurile de muncă încadrate în condiții speciale (art.30 din Legea nr.263/2010) se completează cu litera i), care vizează: activitățile de producție, mentenanță și asimilate din unitățile de producție a energiei electrice în termocentralele pe bază de cărbune, incluzând și unitățile de extracție a cărbunelui, pentru personalul implicat direct și nemijlocit în utilizarea procedeelor și utilajelor specifice producției energiei electrice și extracției cărbunelui"

Înțeleg astfel că și extracția cărbunelui ar trebui fi considerată sub acceași Lege 127/2021. Există vreo exceptie în aplicarea acesteia? Mulțumesc.
Bună ziua,

În data de 18.09.2023 am depus dosarul de pensie la limita de vârstă la Casa de Pensii, Rm.Vâlcea pe legea 197/2021.
În data de 15.11.2023 am primit decizia de respingere a dosarului.
Menționez că am lucrat și am adeverință care atestă grupa specială în baza legii 197/2021 pentru perioada 2006-2017.
Stagiu de cotizare: 41 ani și 2 luni
Data nașterii: 26.04.1971.

Există vreun motiv pentru care nu s-a aplicat legea menționată mai sus astfel încât vârsta de pensionare să se diminueze cu 13 ani?

Mulțumesc.