avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Activitate Chloe22

Activitate Chloe22


Îmi poți spune te rog cum ai făcut? Sunt in aceeași situație și nu știu de unde sa încep. Îți mulțumesc.
Deliakarim a scris:

Casatorita in 2006 in italia,divortata in 2015,nu am transcris nici casatoria si nici divortiul in Romania.As dori sa ma recasatoresc tot in italia. Intrebarea mea este pot cere nula osta al matrimonio pt o noua casatorie?

Te rog sa îmi spui cum ai făcut pentru ca sunt in aceeași situație. Îți mulțumesc.

Nna81 a scris:

Multumesc frumos! Am sa revin cu noi informatii :D

M-am căsătorit in 2005 in Italia cu un cetățean italian și 5 ani după am divorțat. Mi-am păstrat numele de fata. Nu am avut fii. Nu am transcris certificatul de căsătorie (2005) nici cel de divorț (2010) la consulatul italian sau la primărie in România. Nu știam ca trebuia sa fac acest pasaj. Aveam 20 de ani și au trecut 18 ani de atunci. As dori sa mai recăsătoresc in Italia dar nu știu cum sa procedez. Peste o săptămâna am programare la consult pentru Nulla Osta al matrimonio. Mie frica ca nu mi-l vor da pentru ca trebuie sa transcriu întâi căsătoria și divorțul. Cum sa procedez? Va mulțumesc.