Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... M-am căsătorit in 2005 in Italia cu cum cetățean ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

M-am căsătorit in 2005 in Italia cu cum cetățean italian. ...

M-am căsătorit in 2005 in Italia cu un cetățean italian și 5 ani după am divorțat. Mi-am păstrat numele de fata. Nu am avut fii. Nu am transcris certificatul de căsătorie (2005) nici cel de divorț (2010) la consulatul italian sau la primărie in România. Nu știam ca trebuia sa fac acest pasaj. Aveam 20 de ani și au trecut 18 ani de atunci. As dori sa mai recăsătoresc in Italia dar nu știu cum sa procedez. Peste o săptămâna am programare la consult pentru Nulla Osta al matrimonio. Mie frica ca nu mi-l vor da pentru ca trebuie sa transcriu întâi căsătoria și divorțul. Cum sa procedez? Va mulțumesc.
Chloe22, utilizator
Trebuie sa va adresați urgent instantei de judecata din România pentru recunoașterea divorțului pe teritoriul tarii noastre.
Procedura nu durează mult dar nu rezolvați pana la sfârșitul acestui an.
Contactați un avocat și discutați în detaliu procedura și actele necesare.