avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1339 soluții astăzi
Forum Activitate hdiana

Activitate hdiana

Răspuns la discuția schimbare centrala pe gaz
ne este frica de o eventuala amenda si de oprirea furnizarii cu gaz pana la rezolvarea situatiei.
Buna ziua... cand am cumparat apartamentul, in 2012, vechii proprietari nu ne-au informat ca au montat centrala ilegal, nu au finalizat actele, nu au proiect...abia dupa ce ne-am mutat, la solicitarea noastra si la insistente, ne-au comunicat ca nu au toate documentele. La furnizorul de gaz din oras ne-a fost frica sa intrebam cum figuram, cu centrala sau fara, Cei de la gaz vin o data la 2 ani si fac revizia, si ne cer si verificarea perioadica a centralei. Avem teava cu 2 intrari, la aragaz si centrala, cu robineti care se pot inchide individual. Cand am cumparat apartamentul au venit cei de la gaz si au inchis si deschis teava atat pentru aragaj cat si pentru centrala.
Trebuie sa ne schimbam centrala si nu stim cum sa procedam....trebuie facut proiect? Va trebui sa schimbam teava de gaz, toate apartamentele din bloc sunt au centrala pe gaz? Trebuie anuntat furnizorul de gaz? Va trebui sa urmam procedura ca si cum punem acum centrala, nu a mai fost inainte?