avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Activitate capsatul

Activitate capsatul

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sunt total de acord, am cumparat, m-am lasat pacalit si imi asum lucrul asta. Dar cu toate acestea, notarul nu a explicat nimanui cum sta situatia de fapt si ce cumparam acolo si e prima data cand ma lovesc de asa ceva. Nu am crezut vreodata ca se poate ca un dezvoltator sa ramana proprietar pe spatiile comune si sa ne dea drept de trecere si sa ne oblige sa mai si intretinem spatiile lui.

Momentan mergem in instanta sa vedem ce putem rezolva. Va tin la curent
Pai cred ca dezvoltatorul incearca sa infiinteze asociatie si sa fie presedinte ca sa aiba forma legala de a factura proprietarii. Ma gandesc ca o sa incerce sa inchirieze spatiile lui asociatiei sau ceva de genul. Este incredibil ce se intampla aici :)
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Avem o gradina deasupra blocului care e tot a dezvoltatorului. Apoi avem subsol, terasele din jurul blocului + spatii verzi, parcari. Toate sunt ale dezvoltatorului. Noi avem cota parte indiviza doar din terenul pe care este efectiv construit blocul.

Din pacate lucrurile au luat o intorsatura foarte urata. Am avut adunare generala aseara pentru infiintarea asociatiei si dezvoltatorul a sarit si la bataie pentru ca am indraznit sa cer explicatii. Cel mai probabil o sa auziti despre acest caz pe la stiri :)

Stiu ca suna stupid dar din pacate asa este. In CV ni se ofera drept de servitute cu titlu gratuit si atat. Tot ce ar trebui sa fie spatiu comun apartine dezvoltatorului si ne obliga printr-un regulament de ordine interioara sa intretinem acele spatii.

Practic incearca sa aiba putere de decizie in voturile asociatiei ca apoi dumnealui sa faca ce doreste pe acele spatii si noi sa le platim. Urmeaza sa mergem in instanta cu aceasta problema dar voiam sa ma asigur ca nu sunt eu nebun.

In mod normal, daca sunt spatiile lui ar trebui sa le intretina nu? Sau sa cedeze acele spatii si sa ofere oamenilor cota indiviza cum este normal si atunci cu mare drag contribuim toti la intretinere.
Buna ziua,

Am cumparat un apartament de la dezvoltator intr-un complex nou si avem urmatoarea problema.

In contractul de vanzare cumparare se ofera drept de servitute cu titlu gratuit asupra spatiilor comune (casa scarii, lift, trotuar etc.).

Dezvoltatorul este proprietar pe toate spatiile comune si cu toate astea ne forteaza sa platim intretinerea acestor spatii. Este legal acest lucru? Daca e proprietar in acte, nu ar trebui sa intretina el acele spatii?

De asemenea, suntem in proces de infiintare al asociatiei de proprietari si din nou ne lovim de aceasta problema a spatiilor comune si nu stim cum sa abordam situatia.

Multumesc