Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Drept de Servitute pentru spatiile comune la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Drept de Servitute pentru spatiile comune la bloc

Buna ziua,

Am cumparat un apartament de la dezvoltator intr-un complex nou si avem urmatoarea problema.

In contractul de vanzare cumparare se ofera drept de servitute cu titlu gratuit asupra spatiilor comune (casa scarii, lift, trotuar etc.).

Dezvoltatorul este proprietar pe toate spatiile comune si cu toate astea ne forteaza sa platim intretinerea acestor spatii. Este legal acest lucru? Daca e proprietar in acte, nu ar trebui sa intretina el acele spatii?

De asemenea, suntem in proces de infiintare al asociatiei de proprietari si din nou ne lovim de aceasta problema a spatiilor comune si nu stim cum sa abordam situatia.

Multumesc
capsatul, utilizator
Eu sper ca vorbiti serios, da?
Pai dezoltatorul dvs. va ofera drept de servitute pe casa scarii? Cum sa fie a lui? Liftul, cum sa fie al lui, dar trotuarul, atata timp cat vi lea vandut dvs., proprietarii?
Domnule, odata vandute acele locuinte, partile comune sunt ale dvs., a membrilor acelei comunitati. Pai despre ce vorbim- ca am mai auzit pe-aici ca unii dintre dezvoltatori au pus stapanire pe terasa superioara a blocului, ca bun propriu - Pe bune? Pai cum sa fie a lui in toalitate? Chiar daca are si el una sau mai multe proprietati in bloc, parte lui comuna este inscrisa in contractul de achizitie, adica o anumita cota-parte indiviza de proprietate, dar nicidecum in totalitate. Asa este si incazul dvs.
Cititi, daca aveti timp, prev. L 198/2018, SECŢIUNEA a 5-a Repartizarea cheltuielilor pe cota-parte indiviză de proprietate, din care o sa intelegeti care sunt partile comune si cine trebuie sa le intretina.
Succes!

Stiu ca suna stupid dar din pacate asa este. In CV ni se ofera drept de servitute cu titlu gratuit si atat. Tot ce ar trebui sa fie spatiu comun apartine dezvoltatorului si ne obliga printr-un regulament de ordine interioara sa intretinem acele spatii.

Practic incearca sa aiba putere de decizie in voturile asociatiei ca apoi dumnealui sa faca ce doreste pe acele spatii si noi sa le platim. Urmeaza sa mergem in instanta cu aceasta problema dar voiam sa ma asigur ca nu sunt eu nebun.

In mod normal, daca sunt spatiile lui ar trebui sa le intretina nu? Sau sa cedeze acele spatii si sa ofere oamenilor cota indiviza cum este normal si atunci cu mare drag contribuim toti la intretinere.
capsatul, utilizator

capsatul a scris:

Buna ziua,
Am cumparat un apartament de la dezvoltator intr-un complex nou si avem urmatoarea problema.
In contractul de vanzare cumparare se ofera drept de servitute cu titlu gratuit asupra spatiilor comune (casa scarii, lift, trotuar etc.).
Dezvoltatorul este proprietar pe toate spatiile comune si cu toate astea ne forteaza sa platim intretinerea acestor spatii. Este legal acest lucru? Daca e proprietar in acte, nu ar trebui sa intretina el acele spatii?
De asemenea, suntem in proces de infiintare al asociatiei de proprietari si din nou ne lovim de aceasta problema a spatiilor comune si nu stim cum sa abordam situatia.
Multumesc

Să înțeleg că dezvoltatorul nu v-a vândut o dată cu apartamentele (care constituie bunurile principale) și cotele părți indivize din casa scarii, lift, trotuar etc. ca bunuri accesorii ( părți comune ) ?

Art. 649 Cod civil are o „chichiță” care permite acest lucru:

„ Sunt considerate părţi comune, în măsura în care prin lege ori prin act juridic nu se prevede altfel :.........................”

Or, dacă în contractul de vânzare cumpărare ( act juridic pe care l-ați semnat) este prevăzut altfel, asta înseamnă că pentru a intra în posesia cotelor părți indivize din casa scarii, lift, trotuar etc. va trebui să plătiți suplimentar prețul pe care actualul proprietar, dezvoltatorul, l-ar putea pretinde, dacă va fi de acord sau dacă ar putea fi obligat pe cale de acțiune în instanță.

Chiar și art. 35 alin. 1 in legea 196/2018 ( aplicabil asociațiilor de proprietari ) prevede :

„ În cazul clădirilor cu mai multe locuințe sau spații cu altă destinație și în cazul clădirilor multietajate constituie părți comune din condominiu, dacă actele de proprietate nu prevăd altfel, următoarele..................................:”

Dar din pură curiozitate, care este proprietatea comună a cărei administrare, exploatare, întreținere, reparare, reabilitare și modernizare ar justifica înființarea asociației de proprietari ? Terasa subsolul și structura de rezistență intră la „etc” și sunt tot ale dezvoltatorului ?

robert1958, utilizator
Avem o gradina deasupra blocului care e tot a dezvoltatorului. Apoi avem subsol, terasele din jurul blocului + spatii verzi, parcari. Toate sunt ale dezvoltatorului. Noi avem cota parte indiviza doar din terenul pe care este efectiv construit blocul.

Din pacate lucrurile au luat o intorsatura foarte urata. Am avut adunare generala aseara pentru infiintarea asociatiei si dezvoltatorul a sarit si la bataie pentru ca am indraznit sa cer explicatii. Cel mai probabil o sa auziti despre acest caz pe la stiri :)

capsatul a scris:

Avem o gradina deasupra blocului care e tot a dezvoltatorului. Apoi avem subsol, terasele din jurul blocului + spatii verzi, parcari. Toate sunt ale dezvoltatorului. Noi avem cota parte indiviza doar din terenul pe care este efectiv construit blocul.

Din pacate lucrurile au luat o intorsatura foarte urata. Am avut adunare generala aseara pentru infiintarea asociatiei si dezvoltatorul a sarit si la bataie pentru ca am indraznit sa cer explicatii. Cel mai probabil o sa auziti despre acest caz pe la stiri :)

În această situație nu prea aveți justificare pentru a înființa asociație de proprietari pentru că potrivit art. 11 alin. 1 din legea 196/2018,

„ Asociația de proprietari este forma juridică de organizare și de reprezentare a intereselor comune ale proprietarilor dintr-un condominiu, cu personalitate juridică, fără scop lucrativ, înființată în condițiile prezentei legi, care are ca scop administrarea, exploatarea, întreținerea, repararea, reabilitarea și modernizarea PROPRIETĂȚII COMUNE, menținerea în stare bună a imobilului, respectarea drepturilor și asumarea obligațiilor de către toți proprietarii”.

Potrivit art. 17 alin. 3, acordul de asociere TREBUIE să conțină:

d) enumerarea și descrierea părților aflate în proprietate comună, precum și regulile de folosință a părților comune potrivit prezentei legi;

e) cota-parte indiviză ce revine fiecărui proprietar din proprietatea comună;

De fapt care ar fi proprietatea comună ? Terenul de sub bloc și structura de rezistență ? Poate fațada? Nu am mai întâlnit o astfel de situație.

robert1958, utilizator