avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate 1Andrei3

Activitate 1Andrei3

Salut. Am un dosar de trafic de droguri risc (Cannabis), in care am recunoscut că am vândut cantități insignifiante (prejudiciu 1000 de lei) către 3 consumatori în decurs de aproape un an. Faptele sunt din 2021 pana n 2022 înainte sa plec din țară. Am venit în tara anu' ăsta, după un an de zile, și mi-au făcut percheziție domiciliara unde mi-au găsit 13 grame amărâte de Cannabis care erau pt consum propriu bine-nteles (am ieșit din anturajele alea înainte sa merg, d-aia am plecat de fapt). Întrebarea mea e cât ar putea dura tot procesul pana la finalizare, adica pana la hotărârea definitivă? Acum lucrez, m-am înscris la un curs de webdesign, m am lăsat complet de fumat, și am informat instanta despre asta, traficul și consumul e ultimu' lucru ce l as mai face vreodată. Când se termină tot vreau sa plec înapoi sa nu mai aud de mizeria asta de țară și sistemu ei judiciar obosit, de aia-s curios cam cât ar putea dura. Avocatii mei mi-au zis ca e foarte mic cazul, și fapta fiind în trecut, cam prin februarie ar trebui sa se termine, percheziția fiind în 26 septembrie, ulterior și deținerea mea în arest preventiv din 27 până-n 10 octombrie. Am ceva șanse să se termine totul pana-n martie? Menționez ca judecata o am în 11, luna asta. Multumesc