avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Activitate SergiuGg

Activitate SergiuGg

Terenul ramane asa...casa e făcută in timpul căsniciei,PV de recepție a foat făcut la 4 luni dupa căsnicie.....de ce nu o pot include si pe sotie in certificatul de proprietar? De ce ne spun ca in 4 luni nu puteam construi împreună? Uite ca se poate si in 2 luni,de ce nu?...nu ne gandim la divorț sau alte chestii ,eu sunt plecat mult timp,nu trebuie sa stau cu împuterniciri pe la notariat daca este nevoie d eun document si etc.
Buna ziua!
Recent am intabulat casa construita împreună cu sotia mea , atașând celor de la OCPI toate actele inclusiv certif.de căsătorie.... Surprinzător actele au ieșit doar pe numele meu (sotul). Menționez ca terenul este dobândit prin donație de la părinții mei , Autorizația de construcție a fost emisa pe numele meu,in acel moment nu era căsătoriți...ulterior ne-am căsătorit,casa era in progres cu constructia iar la 4 luni după căsătorie am finalizat lucrarile si recepția acesteia tot pe numele meu dar in acel moment eram căsătoriți,noi vrem.sa.modificam actul de proprietar al casei fiind trecuti amdoi soți...ce putem face? Cei de la OCPI au zis ca in 4 luni nu am putut construi impreuna...