avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate Marius-Nicolae

Activitate Marius-Nicolae

Am avut un accident cu masina mea noua mazda3, pe care asiguratorul Groupama fara probleme, a finantat reparatia in service-ul autorizat mazda. Pana aici totul ok. Dar fara sa vorbeasca cu mine, nici inspectorul de daune, nici reprezentantul service-ului, au ales ei de capul lor finantarea reparatiei masinii, chiar si atunci cand sau trezit ca finantarea reparatiei, depaseste 80% din pretul asigurarii masinii, cea ce reprezinta ca nu mai imi pot face casco.. In acest moment care a fost a opta zi de service, Timp de 2 luni jumate cat a durat reparatia, nu a discutat absolut nimeni cu mine. Ei dupa 8 zile de la data accidentului au pus verdictul de dauna totala. Cu toate ca s-a depasit cei 80% s-a continuat reparatia (2 luni jumate) si in final masina arata ca noua,dar cu o finantare de 81,79% din pretul de asigurare. Eu sunt bucuros ca am din nou o masina noua, dar trist ca nu mai pot sa-mi fac asigurare casco, pt ca domnii de la groupama m-au introdus in sistem. Rugamintea mea este, ce trebuie sa fac, sa-mi pot face asigurare casco pe masina ? Mentionez ca in toata perioada de 2 luni jumate cat a durat reparatia, atunci cand sunam eu, imi spunea reprezentantul service-ului acelasi lucru, adica sa fiu linistit ca se asteapta piesele si ca totul este ok, eu nefiind anuntat ca masina este declarata dauna totala. Doresc neaparat sa pot face o asigurare casco si va multumesc anticipat pentru toate raspunsurile pertinente.