avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1022 soluții astăzi
Forum Activitate dianalipa

Activitate dianalipa

Răspuns la discuția divort
sotul este angajat la mina iar casa a fost preluata de la mama lui adica contractul a fost preluat.casa apartine primariei de fapt si el plateste chirie.eu si fiica mea suntem trecute la persoane in intretinere.poate sa cedeze contractul de inchiriere altei persoane ?va multumesc
Răspuns la discuția divort
va multumesc pt sfaturi. dupa divort poate sa ma scoata fortat din casa daca casa e in chirie pe numele lui??ca banuiesc ca la partaj casa iese din discutie daca nu este propietate si este chirie de la stat
Răspuns la discuția divort
poate sa ma evacueze din casa pe perioada procesului?are acest drept?eu nu-mi permit un avocat deoarece nu lucrez. pt apartament a despagubit surorile inainte de casatorie.nu eram casatoriti in momentul in care s-au facut actele doar stateam impreuna. din cate stiu la partaj nu ma pot judeca pe un bun adica casa care este in chirie la stat.
Răspuns la discuția divort
multumesc .tin sa precizez ca sotul doreste casa .pana la terminarea divortului poate sa ma evacueze din casa daca aceasta este in chirie?mi-a zis sa ma mut la apartament .eu doresc casa dar banuiesc ca nu am castig de cauza pt ca este in chirie si mai am si apartamentul.nu am avocat am intentat divort fara avocat.
Discuție divort
buna ziua.in urma cu o saptamana am intentat proces de divort sotului pt infidelitate.am o fetita de 11 ani ,eu nu am lucrat niciodata deci nu am nici un venit.stam in chirie intr-o casa de colonie si mai avem un apartament pe care l-am mostenit de la parintii mei.adica mama mea a decedat si sotul meu in timpul casatoriei a despagubit cele 3 surori ale mele cu o anumita suma de bani sa-i cedeze partea lor de apartament prin notar.tatal meu e plecat de 15 ani si nu mai stim nimic de el,deci apartamentul e al meu ,sotul meu avand doar partea cedata de surorile mele.eu doresc sa raman cu casa in chirie si cu apartamentul.vreau sa stiu ce sanse am. daca detin parte din casa pot sa tin casa in chirie?trebuie sa-l despagubesc pe sot pt partea lui de apartament?cum sa procedez ?va multumesc
buna ziua.in urma cu o saptamana am intentat proces de divort sotului pt infidelitate.am o fetita de 11 ani ,eu nu am lucrat niciodata deci nu am nici un venit.stam in chirie intr-o casa de colonie si mai avem un apartament pe care l-am mostenit de la parintii mei.adica mama mea a decedat si sotul meu in timpul casatoriei a despagubit cele 3 surori ale mele cu o anumita suma de bani sa-i cedeze partea lor de apartament prin notar.tatal meu e plecat de 15 ani si nu mai stim nimic de el,deci apartamentul e al meu ,sotul meu avand doar partea cedata de surorile mele.eu doresc sa raman cu casa in chirie si cu apartamentul.vreau sa stiu ce sanse am. daca detin parte din casa pot sa tin casa in chirie?trebuie sa-l despagubesc pe sot pt partea lui de apartament?cum sa procedez ?va multumesc
va multumesc pt raspuns.dorinta mea mare este sa nu se ajunga la tribunal.am citit o gramada de mesaje pe forum si intradevar luptele se duc mai mult intre parinti in defavoarea copilului .la urma urmei ei sunt cei care sufera si asta din cauza neintelegerii si orgoliilor oamenilor"adulti".va multumesc
de judecat sunt sigura ca se va intampla in romania.copilul urmeaza sa aiba 2 ani in curand si nu stie ca el e tatal.adica e prea mic ca sa inteleaga.nu ma deranjeaza sa-l vada la mine la domociliu sau supravegheat de mine dar el doreste mai mult si de aceea "ma ameninta cu tribunalul"in speranta ca eu cedez.eu doresc doar binele copilului su dupa comportarile tatalui inteleg ca vrea sa-mi faca rau mie personal din anumite motive nu ca ar dori foarte tare o relatie mai apropiata de copil.
am un fiu de un am si zece luni.la 2 luni am intentat proces pt custodia copilului si tatal a obtinut doar drept de vizita la domiciliul meu de 2 ori pe luna.intrebarea este daca ma actioneaza in instanta pt a lua copilul la domiciliul lui in weekend poate castiga?
mentionez ca tatal este plecat in anglia de un an jumate,nu a mai fost acasa de atunci,a trimis pensia copilului mai mult sau mai putin regulat si ca in romania nu are locuinta proprie ci sta la parinti. daca nu a avut pana acum legaturi cu fiul poate sa castige dreptul de a lua copilul la el in weekend sau cum cere el?va multumesc.