avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Activitate Matei Labra

Activitate Matei Labra

Nu incerc sa fentez. Agentia a postat anuntul, eu am sunat, ei au descuiat usa, eu am vazut vizionat, am plecat. Apartamentul a fost scos din portofoliu deci nu-l pot achizitiona prin ei…
Ideea este asa: vanzatorul a renuntat la reprezentarea prin agentie. Nu avea niciun contract cu ei. Doar se cunosteau. Astfel apartamentul in discutie nu mai poate fi vandut prin agentie. Adica eu, daca as vrea sa-l cumpar, ei nu mai pot intermedia pentru ca nu-l mai au in portofoliu, ceea ce ma pune in dilema: obiectul contractului de intermediere a disparut deci…va rog sa ma lamuriti…
Apreciez efoturile dvs!
Am editat un pic postul ca sa fie mai clar....vanzatorul a renuntat la reprezentarea prin agentie deci agentia nu mai are dreptul sa prezinte acel apartament pe piata deci nu mai poate comisiona...sau inteleg eu gresit?
Am gasit un apartament de vanzare print-un agent imobiliar si am semnat un contract de intermediere imobiliara pentru acel apartament, comision 2,5%.
Intamplator, ulterior am gasit si proprietarul acelui apartament si am discutat direct cu el vanzarea/cumpararea proprietatii. Proprietarul apartamentului nu avea contract semnat de intermediere cu agentul dar i se cerea oricum un comision (asta e alt subiect).
Cert este ca vanzatorul a agreeat sa-mi vanda mie apartamentul si sa renunte la serviciile agentiei imobiliare cu care am semnat eu intermedierea.
Intrebarea mea este: poate agentul/agentia sa-mi blocheze cumpararea acelui apartament doar pe baza contractului de intermediere dintre mine si el si eventual sa-mi ceara daune (comisionul din contractul de intermediere) daca cumpar fara sa-i implic pe ei in procesul acesta?