avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate Speed13zone

Activitate Speed13zone

Discuție Acte pensie
Buna ziua,
Mama mea are pe cartea de munca o vechime de 7 ani. Ulterior, a muncit la un alt angajator, insa cu numele pe care l-a avut inaintea casatoriei. Totusi, nu exista acte din perioada respectiva, insa din ce am inteles, la momentul respectiv a platit si o contributie catre BCR. Incercam acum sa depunem actele pentru pensie (mama mea are acum varsta de 73 ani), dar nu stim cum ar trebui sa procedam, tinand cont de faptul ca avem doar cartea de munca cu cei 7 ani munciti. Exista vreo varianta de a verifica daca exista carte de munca la angajatorul care a angajat-o cu numele anterior casatoriei? Firma respectiva nu mai exista. Daca nu a existat o carte de munca in perioada respectiva, se poate verifica contributia de care ea ne spune ca a depus-o catre BCR? Ne ar ajuta la dosarul de pensie?

Multumesc!
Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie. Prietena mea doreste sa divorteze de sotul ei, insa exista 2 nelamuriri.

1. Sotii au un cont bancar comun, iar banii ar trebui sa se imparta in mod egal. Exista totusi posibilitatea ca sotul ei, fara acordul sau, sa transfere banii intr.un alt cont, astfel incat ea sa nu mai obtina nimic?

2. Apartamentul parintilor ei a fost cedat prin renta viagera catre ea, in timpul casatoriei ei. Inteleg din ceea ce mi.a povestit faptul ca in prezent, si sotul ei are drepturi cu privire la apartamentul parintilor ei. Mentionez ca ambii parinti sunt in viata iar ea este singura la parinti. Dupa divort, el va mai avea acest drept? Care ar fi solutiile? Chiar daca apartamentul a fost incredintat prin renta viagera, parintii ei au posibilitatea de a il vinde altcuiva, astfel incat sotul ei sa nu mai aiba drepturi care nu i se cuvin?

Va multumesc!