avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Activitate Cristi855

Activitate Cristi855

Buna ziua! In cele din urma am reusit sa am un raspuns din partea RAR care au fost in control la service ul care a facut inspectia masinii, acesti nu avea nimic inregistrat in baza de date ca masina a fost in service si au fost amendati. De la ANPC nu am inca un raspuns iar Politia Dambovita mi au spus ca faptele nu incalca nici o contraventie sau fapta penala..
Buna seara si va multumesc mult pentru sfaturi am sa tin cont de ele si maine o sa mai adaug cateva documente la cererea facuta deja catre ANPC!

Numai bine!

Am factura de la dealerul auto si bonul fiscal de la service. Am atasat factura si bonul fiscal la cererea de am facut o catre ANPC.
Am devizul estimativ de reparatie de la reprezentanta Mazda. Unde s a constatat ca masina avea probleme la cele mentionate in primul meu mesaj. Pe factura este scris si garantia de 3 luni cutie si motor nu stiu daca are vreo valoare sau nu acea garantie.

Numai bine!
Da am bonul fiscal!
L am pastrat. Aseara am depus si o cerere catre ANPC si pt (dealer ul auto si catre acel service).

Multumesc de raspuns! Eu am mers pe increderea a celor de la service daca mi au spus ca masina nu are nici o problema. Daca eu as fi putut vedea scurgerile de ulei, DPF modificat atunci cu siguranta numai luam masina. Vanzatorul sunt sigur ca stia de dpf ul anulat. Noxele si verificarea dpf ul si a turbinelor este un proces destul de amplu nu se poate vedea cu ochiul liber.

Buna ziua! In data de 12. 12.2023 am achizitionat un autoturism in valoare de 11600 euro de la un dealer auto din localitatea Targoviste. In prima faza am fost la un service din apropiere pt a face o diagnoza auto (test de noxe, si verificare daca masina este in regula) nu sunt sigur dar baiatul de a verificat masina (90% a fost sunat si de acest dealer) inainte sa ajungem la acel sevice ( am convorbirea telefonica cand imi spune ca a vorbit la acel sevice si trebuie sa asteptam 20 de min sa ne prea un baiat)
Dupa verificare baiatul ne a spus ca masina este in regula testul de noxe a iesit ok si doar un senzor da erroare (dar nu este nimic grav deoarece acel senzor este destinat masurari presiuni in habitaclul masinii) Dupa toate acestea am decis sa cumpar masina, la o sapt am mers la RAR pentru a inscrie masina dar aici am fost respins la noxe care erau peste limita cu mult.
Am decis sa merg la alt service (reprezentanta mazda) unde acestia au constatat mai multe nereguli. Scurgeri de ulei, turbina defecta, injectoare, DPF anulat, (gaurit pt a putea trece gazele si a nu limita masina) acest lucru nu este legal.
Am contactat vanzatorul pt a ne intelege amiabil deoarece costurile reparatiile sunt foarte mari, dar acesta refuza sa coopereze. Spunandu mi ca masina a fost buna, si daca vreai 2000 ron sa mi cumpar un DPF sh.
Exista vreo solutie pentru a mi putea recupera banii? Multumesc frumos!