avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate Codrin11

Activitate Codrin11

Am inteles, multumesc frumos!
Nu a fost dezbatuta succesiunea, surorile au plecat in strainatate, bunica s-a recasatorit, iar fiul impreuna cu familia au ramas in casa in cauza. Atat stiu doar ca bunicul a construit casa cu intentia de a ramane fiului, dar nu este nimic in scris. Dupa cum am mentionat surorile sunt de acord cu asta. Atat am dori sa stim care este cea mai buna varianta si daca ele trebuie sa faca ceva. Fiul ar dori sa fie trecuta casa direct pe copilul sau pentru a nu mai face 2 succesiuni. Valoarea imobilului este estimativ 100.000 euro.
Bună ziua, se poate ca bunica să doneze casa (bunicul a decedat) direct către nepot (major). Bunica are 1 fiu și 2 fiice. Fiul împreună cu soția sa locuiesc in casă și au investit bani mulți în aceasta de-a lungul timpului și dorește să fie trecută casa direct pe copilul major(nepotul în cauză). Celelalte două fiice sunt de acord cu asta, una dintre ele primind deja partea din moștenire (o altă casă). Care ar fi cea mai bună opțiune pentru a face donația, atât d.p.d.v. al costului cât și al timpului necesar. Este nevoie de documente specifice din partea celor 2 fiice?