avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Activitate sancez

Activitate sancez

Discuție Ajutor
Am o problema destul de dificila(din puntul meu de vedere) de rezolvat.
Familia mea are este formata din 4 membri(frate,sora ,mama si eu).
Suntem o familie sarmana dar cinstita care i-si castiga existenta cum poate lucrand prin satul unde locuim.
In anul 2000 fratele meu cel mare a ,,vandut'' o bucatica de pamant intraviran pe o suma derizorie si mai exact 400.000 mii lei la momentul acela fara ca sa existe vreun document din care sa reiasa partajul sau cel putin ca noi ceilalti sa fi luat la cunostinta de acest lucru si sa fi semnat ceva in legatura cu aceasta.
Dupa cate am aflat , sotia fratelui nostru ,adica cumnata mea a luat niste bani imprumut (nu era pentru prima oara) de la respectivul individ caruia i-au si ,,vandut'' acest teren si ne-avand posibilitatea de a returna acesti bani la termen , asazisul cumparator a fortat nota si i-a obligat sa semneze in fata judecatorului actul de vanzare caumparare .
Ma intreb acum...cum a putut acest judecator sa dea o asemenea sentinta fara ca si ceilalti membri ai familiei sa fie de acord cu vanzarea acestui teren !!!
Va pot spune doar ca ...fica cumparatorului este grefiera acestui judecator si dansa a aranjat totul.
In aceeasi situatie mai sunt inca 2 indivizi .Din pacate cea mai afectata(pacalita) persoana nu este in tara si nu cred ca va reveni curand. Aceasta din urma fiid ,,nevoita'' sa semneze actul de vanzare pentru cateva pahare de tuica. Mentionez ca noi nu facem parte din categoria celor ce ;;stau cu alcoolul in nas de dimineata pana seara'',suntem o familie muncitoare cu copii premianti si cinstiti.
Nu am fi avut nevoie de aceasta parcela dar sora mea si-a ridicat o camaruta si un hol din lemn si rigips pentru a putea locui cu sotul si cei 2 copii ai sai chiar in fata terenului ,,cumparat'' de acest ..., cred ca-i pot spune CHIABUR (fost exilat in Baragan) ce cauta sa pacaleasca si sa acapareze tot cei sta in putinta . Ne-avand alta posibilitate de acces i-a cerut acestuia sa fie de acord (stiind ca face pe proprietarul si fiind foarte agresiv) sa ii permita sa faca un drum pe care sa poata circula avnd in vedere ca si asa acest teren nu foloseste la absolut nimic. Acesta foarte revoltat nu a fost de acord si ia spus sa se decurce si sa mearga pe unde poate ca nu-l intereseaza.Si de aici au inceput o serie de probleme....
Deci...bani nu avem , singurul lucru ce ne intereseaza este acela de a revendica sau cel putin de a dobandi legal dreptul de a putea construi un drum de acces pana la aceasta constructie (daca se poate numi asa) iar noi suntem de acord ca despagubirile ce vor fi platite de catre acest individ sa parvina avocatului ce ne va ajuta.
Va atasez alaturat sentinta publica din data de 4..0.2000 document pe care il detin in Original .
AICI: [ link extern ]
Va multumim!

Doresc sa concesionez teren ingust de-alungul Dunarii proprietatea primariei pe o lungime de peste 5 km. Cine ma poate ajuta cu informatii.? Eventual intocmire documentatie contracost .Plata la incheierea procesului de concesionare. Va multumesc anticipat !